Tańszy czynsz, dobra lokalizacja
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej jej członkowie wyrazili zgodę na wejście Tarnowskich Gór do spółki SIM "Śląsk". Do tej pory włączyły się w nią także trzy inne śląskie miasta: Zabrze, Świętochłowice oraz Chorzów, a także Krajowy Zasób Nieruchomości. Jak tłumaczą twórcy przedsięwzięcia, Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają zostać powołane do budowy osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.
- Podstawowym celem Spółki będzie budowa domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Wybudowane mieszkania zostaną przeznaczone do wynajmu z ustalonym czynszem niższym aniżeli rynkowy. Najemca będzie uprawniony do wykupu mieszkania na własność po osiągnięciu odpowiedniego poziomu partycypacji. Założeniem programu jest również rządowa pomoc w postaci dopłat do czynszu, uzależnionych od wielkości gospodarstwa domowego - czytamy w przyjętym przez radnych dokumencie.
Co to oznacza w praktyce? W Tarnowskich Górach może pojawić się nawet 120 nowych lokali mieszkalnych. Na ten cel przeznaczone zostanie 1,3 hektara terenu przy ul. Andersa w Lasowicach. Obiekty powstałyby w sąsiedztwie wybudowanych przez miasto dwóch bloków, gdzie znalazły się 72 miejskie mieszkania komunalne. Oferta SIM adresowana jest przede wszystkim do osób, które nie chcą lub nie mogą związać się wieloletnim kredytem.
- Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe skierowane są do tych, którzy pracują i mają dochody, ale banki nie chcą im udzielić kredytu hipotecznego – tłumaczy Michał Sroka, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Gmina Tarnowskie Góry wniesie do spółki wkład pieniężny w kwocie 5000 zł na poczet kapitału zakładowego. Pozwoli to na uzyskanie stu udziałów o wartości nominalnej 50 złotych każdy. Co więcej, miasto zamierza złożyć wniosek o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia dodatkowych akcji. Wysokość wnioskowanego wsparcia wyniesie 3 miliony złotych.