Ty też możesz pomóc
Każdego dnia czytamy lub słyszymy o nowych przypadkach zarażenia. Docierają do nas także sygnały o osobach, które poważnie przechodzą przez chorobę. Nie wszyscy wiedzą jednak, że każdy ozdrowieniec może pomóc takim pacjentom. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach apeluje o oddawanie osocza. Pracownicy czekają na wszystkich, którzy:
- przechorowali COVID-19, przeszli zakażenie SARS-CoV-2, zostali uznani za wyleczonych i czują się zdrowi
- są w wieku 18-65 lat
- u których minęło 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, albo 14 dni od wykrycia przeciwciał anty-SARS-CoV-2
Oddawanie osocza wygląda podobnie do oddawania krwi. Jednak w przeciwieństwie do drugiej formy, zainteresowane pomocą osoby muszą udać się do siedziby RCKiK w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 15. Warto pamiętać, że wśród potrzebujących pomocy są także chorzy mieszkający w naszym powiecie. Oczywiście nie ma możliwości wskazania, kogo konkretnie chcemy wesprzeć, ale być może to właśnie do nich dotrze nasza krew. Na wszystkie pytania z radością odpowiedzą specjaliści z RCKiK.
Jak dołączyć do krwiodawców?
Również osoby, które nie miały styczności z koronawirusem mogą dołączyć do grona krwiodawców. Mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń pracownicy Centrum w dalszym ciągu przyjmują starych bywalców i nowych gości. Nie zapominajmy, że covid to nie jedyna choroba, z którą zmaga się dziś wiele osób, liczni pacjenci wciąż oczekują na czyjąś pomoc.
- Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby! Brzmi niesamowicie? Takie właśnie jest! - opowiada katowicka kadra. - Jeżeli to Twoje pierwsze doświadczenie z oddawaniem krwi, mogą rodzić się w Tobie pewne obawy. To zrozumiałe. Ale zupełnie niepotrzebne! Oddanie krwi jest bowiem prostym zabiegiem i odbywa się w bardzo komfortowych warunkach - zapewniają.
W przeciwieństwie do osocza, krew oddać można w wielu miastach, niekoniecznie trzeba specjalnie udawać się do Katowic. Jeden z punktów znajduje się w samych Tarnowskich Górach na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego (ul. Pyskowicka 47). Najbliższe odziały terenowe znajdziemy także w Bytomiu, Chorzowie, czy Gliwicach.
Teraz czas na tę przyjemną część opowieści o krwiodawstwie. Przypomnijmy, jakie benefity mogą spotkać osobę, która zdecyduje się na wizytę w RCKiK. Po pierwsze każdej z nich przysługuje dzień wolny od pracy oraz ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Do tego bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzanych podczas procesu donacji, a także mały prezent w postaci ośmiu czekolad. Katowicki oddział wprowadził nawet program "Każda kropla krwi jest ważna", w którym nagradza wytrwałych dawców tematycznymi upominkami.
- Krew jest bezcenna! I wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Krwiodawstwo ma w Polsce charakter honorowy – to znaczy, że krew oddajemy dobrowolnie i nieodpłatnie. Chcemy jednak przynajmniej w symboliczny sposób odwdzięczać się za Wasz trud i zaangażowanie - zapraszają organizatorzy akcji.