Krok w kierunku ekologicznego transportu
Od połowy 2022 roku cztery metropolitalne Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zaczną otrzymywać po osiem elektrycznych autobusów. Nowe pojazdy pojawią się na drogach:
- Katowic
- Gliwic
- Sosnowca
- Świerklańca
Inwestycja ta mogła dojść do skutku dzięki pieniężnemu wsparciu z programu GEPARD II. Jest on finansowany w połowie ze środków unijnych, a w połowie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. GZM ogłosiła wczoraj, 30 marca, że przetarg na zakup pojazdów został rozpoczęty. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje oferty do 5 maja. Koszt przedsięwzięcia wynosi 120 milionów złotych, z czego 80 milionów stanowi dotacja, otrzymana w ramach programu GEPARD II.
- Poprawa jakości powietrza poprzez rozwój transportu niskoemisyjnego, to jedno ze strategicznych zadań realizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię - opowiadają przedstawiciele GZM. - Dzięki pozyskiwanym dotacjom z programów rządowych i unijnych, systematycznie powiększa się flota pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi. W tej chwili pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego obsługuje już ponad 200 takich pojazdów - dodają.
Wśród wspomnianej floty znajdziemy 149 środków transportu napędzanych sprężonym gazem ziemnym, 41 z napędem hybrydowym, a także 13 z napędem elektrycznym. Dołączą do nich także kolejne - wspomniane 32 autobusy. Finalnie pojawi się 27 12-metrowych i 5 przegubowych o długości 18 metrów. Zakupionych zostanie 16 mobilnych ładowarek, obsługujących jednocześnie po dwa autobusy. Co więcej, w sześciu miastach (Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu i Gliwicach) korzystać będzie można z dziewięciu stacjonarnych ładowarek.
- Harmonogram dostaw autobusów i budowy stacji zostanie ustalony szczegółowo po podpisaniu umowy z wykonawcą, niemniej pierwsze pojazdy mogą trafić do GZM w połowie przyszłego roku - wyjaśniają reprezentanci GZM.
To nie koniec "zielonych" zmian
Metropolia planuje już kolejne inwestycje. Aktualnie analizowany jest wniosek zgłoszony do programu „Zielony Transport Publiczny”. Jeżeli zostanie on oceniony pozytywnie, GZM będzie mogła nabyć 20 autobusów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Projekt ten stanie się pilotażem, stanowiącym pierwszy etap we wdrażaniu i upowszechnianiu transportu publicznego napędzanego wodorem na obszarze Metropolii.
- Rozwój transportu niskoemisyjnego jest dla nas jednym ze strategicznych celów - podkreśla Kazimierz Karolczak.
Sosnowiec i Gliwice czekają natomiast na dostawę pojazdów elektrycznych dofinansowanych z funduszu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Podobne pojawią się także w stolicy naszego województwa. Co więcej, Gliwice podpisały już umowę na 15 autobusów hybrydowych.
Kiedy wszystkie wspomniane zamierzenia zostaną już zrealizowane, ZTM będzie mogło z dumą stwierdzić, że co piąty autobus napędzany jest paliwem niskoemisyjnym. Jeśli uwzględnimy także inne środki transportu: tramwaje oraz trolejbusy, co trzeci pojazd na drogach GZM zasili paliwo alternatywne.
fot. GZM