Autobus co 15 minut
ZTM zapowiedziało wprowadzenie na obszarze gmin Metropolii "metrolinii", czyli połączeń pozwalających na szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się między najważniejszymi miastami.
- Uruchomienie tych linii daje szereg korzyści naszym pasażerom. Połączenia te udoskonalą ofertę transportową ZTM, ułatwią dostępność do poszczególnych gmin i poprawią jakość życia mieszkańców. Dla przykładu, uruchomione zostanie przyspieszone połączenie pomiędzy Tarnowskimi Górami i Gliwicami, którego dotychczas nie było, a na odcinku Katowice – Gliwice skróci się czas przejazdu o ponad 10 minut – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.
Jak zapowiadają twórcy projektu, wprowadzone zmiany poprawią komfort podróży pasażerów. Zmniejszy się czas przejazdu między poszczególnymi miastami, a także zwiększona zostanie częstotliwość kursów. Jest to także krok w stronę ekologicznego transportu. Udogodnienia mają zachęcić mieszkańców do wyboru autobusu zamiast samochodu. Ochrona środowiska to tylko jeden z pozytywnych aspektów. Warto pamiętać także o rozwiązaniu problemu z parkowaniem, a także kwestiach ekonomicznych - cenowej przewadze biletu nad kosztami utrzymania własnego pojazdu.
- Zachęcamy pasażerów do spojrzenia na korzystanie z transportu publicznego jako wyrazu nowoczesnego i świadomego stylu życia. W wielu europejskich miastach, np. w Pradze, Paryżu, czy Sztokholmie przemieszczanie się transportem zbiorowym jest codziennością dla setek tysięcy ludzi. Nadszedł czas, by podobnie było u nas. Metrolinie stają się już realną alternatywą dla samochodów - oświadczają twórcy projektu.
Pożegnanie z 820
Jakie konkretne zmiany czekają mieszkańców Tarnowskich Gór? Przez nasze miasto przebiegać będzie kilka linii:
- M107 Tarnowskie Góry - Pyskowice
- M14 Gliwice - Ożarowice
- M102 Tarnowskie Góry - Bytom
- M3 Tarnowskie Góry - Katowice
Ostania z nich to po prostu trasa znanych wszystkim autobusów 820. Po wprowadzonych zmianach będą one kursowały do stolicy województwa nawet co 15 minut w dni robocze i co 30 minut w weekendy. Ze względu na wielkość projektu podzielono go na trzy fazy. Podczas pierwszej z nich pasażerom udostępnione zostaną linie: M1, M2, M3, M4, M18, M24 oraz AP - połączenie między Katowicami i Portem Lotniczym w gminie Ożarowice. Autobusy będą funkcjonować według nowego rozkładu jazdy już od 5 kwietnia. Pozostałe dwie fazy zostaną wdrożone do końca 2021 roku.
- Po co te zmiany? Po to, by jak najlepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę transportową i stworzyć taką sieć połączeń, która zapewni mieszkańcom jak najszybsze i bezproblemowe przemieszczanie się po Metropolii - stwierdza Grzegorz Kwitek, członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Nie tylko chcemy – krok po kroku – wyeliminować wszelkie uciążliwości zniechęcające mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Wiemy, że łatwy i bezpieczny transport to warunek konieczny do rozwoju Metropolii i pełnego korzystania z możliwości, jakie daje życie w dużym skupisku miejskim - dodaje.
fot. GZM