Zanocuj w lesie
Wiele osób lubi od czasu do czasy wybrać się do lasu, pójść na spacer, poszukać grzybów czy jagód. Znajdą się jednak i tacy, którym to nie wystarcza. Woleliby spędzić więcej czasu na łonie natury lub nawet przenocować z dala od ludzkich siedzib. Właśnie z myślą o tych śmiałkach powstała nowa inicjatywa Lasów Państwowych.
- Od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach - zapraszają organizatorzy. - Wybierając się do „leśnego hotelu” należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych - tłumaczą.
Jak się przygotować?
Być może dla części Czytelników, którzy niejedną survivalową przygodę mają za sobą, spędzenie kilku nocy w lesie nie jest żadną nowością. Jednak osoby mniej doświadczone powinny dobrze przygotować się do tego typu wycieczki. Przede wszystkim należy odpowiednio wybrać miejsce biwakowania. Mapę miejsc włączonych do akcji "Zanocuj w lesie" znajdziemy TUTAJ. Swojego planu nie musimy przedstawiać organizatorom, chyba że zamierzamy wybrać się na dłużej niż dwie noce lub w gronie większym niż 9 osób. Warto także sprawdzić prognozę pogody i dostosować ekwipunek do przewidywanych warunków. Pamiętajmy także o pobraniu na telefon mapy obszaru - nie wszędzie będziemy mogli połączyć się z Google Maps. Więcej informacji na temat odpowiedniego przygotowania się znajdziemy na stronie internetowej Lasów Państwowych.
Pani Urszula mieszka w Bobrownikach z rudym lisem. Poznajmy historię tej przyjaźni
Miasteczko Śląskie zaprasza
Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego wcale nie muszą jechać daleko, by spędzić noc w otoczeniu przyrody. Do akcji włączyło się między innymi Miasteczko Śląskie.
- W programie tym, organizowanym przez Lasy Państwowe, znalazło się aż 1000 hektarów miasteczkowskich lasów! Warto przy tej okazji przypomnieć, że powierzchnię naszej gminy w ponad 80% stanowią lasy! - informuje Urząd Miasta.
Wyznaczony teren znajdziemy w okolicy ulicy Woźnickiej. Do programu dołączyły także inne nadleśnictwa z terenu naszego powiatu. Obszary włączone do akcji znajdują się również w okolicy Kalet, Kotów (gmina Tworóg), Potępy (gmina Krupski Młyn) oraz przy północnym brzegu Jeziora Świerklaniec. Przyszły weekend zapowiada się ciepły i słoneczny. To dobra okazja, by zagłębić się w mniej lub bardziej dzikie lasy i przeżyć niezapomnianą przygodę.
Powiat tarnogórski na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego!
fot. Lasy Państwowe