Japonia w TG
Jak podaje Urząd Miasta, dyplomata przyjechał na zaproszenie Mirosława Błaszczaka, japonisty, byłego Attaché Kulturalnego Ambasady RP w Tokio i byłego Dyrektora Instytutu Polskiego w Tokio, założyciela Centrum Wymiany Polska-Japonia. Przez 16 lat pełnił także obowiązki dyrektora TCK.
Zagraniczny gość odwiedził Tarnogórskie Centrum Kultury, gdzie przywitali go: wiceburmistrz ds. społecznych Jolanta Tuszyńska, dyrektor Ewa Trojan i pracownicy instytucji, która prowadzi działania związane z propagowaniem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.
- Podczas niedługiej wizyty w TCK, zaprezentowaliśmy nasze najważniejsze pomieszczenia: salę widowiskową, baletową czy też Punkt Sztuki, gdzie nasi pracownicy specjalnie na tę okazję przygotowali małą wystawę zgromadzonych pamiątek oraz pokaz archiwalnych zdjęć i kronik zajęć z języka i kultury Japonii Bunka - opowiadają gospodarze spotkania.
Miyajima Akio wpisał się do pamiątkowej kroniki TCK.
Z wizytą w kopalni
Japoński dyplomata nie mógł oczywiście nie zobaczyć jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta. Spośród tarnogórskich obiektów UNESCO wybrano Zabytkową Kopalnię Srebra. Ambasador zwiedził podziemia w towarzystwie przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o współpracy po pandemii.
- Akio Miyajima jest ambasadorem od listopada 2020 r. Jego wizyta w kopalni to bardzo ważny, ale też kolejny krok w kierunku przyciągnięcia zagranicznego turysty do naszego miasta. Tarnowskie Góry współpracują z japońskimi instytucjami i obiektami już od kilku lat - wskazują członkowie lokalnej organizacji.
– Zagraniczny turysta jest dla nas tak samo ważny, jak Polski, ponieważ tarnogórskie podziemia należą przecież do światowego dziedzictwa – dodaje Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia.