Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO

4 grudnia to ważna data dla wszystkich górników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzisiejsze święto swoje korzenie ma w Tarnowskich Górach. By przyjrzeć się im dokładniej, trzeba przenieść się do XVII-wiecznego Miasta Gwarków. Po powrocie może się z kolei okazać, że tradycje, które przetrwały do naszych czasów, mogłyby trafić na listę prowadzoną przez UNESCO...

SMZT
Tarnowskie góry barbórka

"Prześwietne Bractwo Świętej Barbary"

Wszystko miało zacząć się, gdy do Tarnowskich Gór przybyli jezuici. W XVII wieku górnictwo stanowiło już ważny element gospodarki miasta. W późniejszym czasie miało się rozwinąć jeszcze bardziej.

- Jak donoszą kroniki, to właśnie zakonnicy mieli zainspirować powstanie bractwa św. Barbary już w 1721 roku, przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła. Ówczesny proboszcz parafii, ksiądz Andrzej Augustyn Ziebrowski napisał z tej okazji do Stolicy Apostolskiej list z prośbą o oficjalne zatwierdzenie istniejącego już bractwa - stwierdzają członkowie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Watykan zatwierdził istnienie bractwa w 1747 roku. Decyzję tę mieszkańcy świętowali 15 sierpnia - w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gwarkowie nie poprzestali na stworzeniu grupy. Ówczesny proboszcz Ziebrowski dokonał niemałej darowizny na rzecz rozwoju bractwa. Jego marzeniem było, by trwało ono na zawsze. Z pewnością ucieszyły się, wiedząc, że założone za jego życia dzieło przetrwało do dziś.

SMZT podaje także, że do naszych czasów zachowała się także księga bractwa. Zapisywano w niej nazwiska nowych członków. Z okazji ukazania się bulli papieskiej jezuici wydali specjalny modlitewnik pt. "Prześwietne Bractwo Świętej Barbary, Świętej Panny Męczenniczki Chrystusowej, Patronki szczęśliwej śmierci 0 wielkimi łaskami i odpustami ziemskimi uprzywilejowane przy kościele farnym św. Ap. Piotra i Pawła na Górach Tarnowskich fundowane i solennie w dzień Wniebowziętej Najświętszej Panny Marii 15 Aug. 1747 intodrukowane. We Wrocławiu w drukarni Akademicy Coll.T.J.1747".

Bergfesty, czyli o świętowaniu

Barbórka to dzień podziękowania św. Barbarze za całoroczną opiekę, ale także czas zabawy. W Tarnowskich Górach specjalną do tego okazją stało się ponowne odkrycie rud srebronośnych. W dzisiejszym Parku Kunszt usypano pamiątkowy kopiec. Tam też górnicy spotykali się, by świętować podczas bergfestów. Pamiątką po tamtych imprezach są nasze dzisiejsze Barbórki w środku lata.

SMZT - Obraz świętej Barbary na tle krajobrazu Tarnowskich Gór

Jak to się stało, że Miasto Gwarków przetrwało dziejowe zawirowania? Dlaczego tarnogórzanie świętują w lipcu? I co mają z tym wspólnego brytyjscy przedsiębiorcy? O tym więcej przeczytasz w artykule: "Reden, maszyna parowa i srebro, czyli spróbujmy jeszcze raz po tarnogórsku".

Tarnogórska Barbórka na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

W 2017 roku nasze industrialne zabytki trafiły na Listę UNESCO. To jednak nie zatrzymało ambicji ich opiekunów. Wręcz przeciwnie. Zmotywowane tym sukcesem SMZT stara się o kolejne wyróżnienia dla tarnogórskiego dziedzictwa. Przed organizacją kolejne wyzwanie.

- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z różnymi instytucjami i pasjonatami rozpoczyna starania o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego unikatowych na skalę świata górniczych tradycji kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

Jednym z elementów potrzebnych podczas starań o wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego są konsultacje społeczne. Odbyły się one w listopadzie. Podczas spotkania ustalono nazwę elementu oraz nakreślono zarys wniosku. Wybrano także depozytariusza - przedstawiciela, którym został prezes SMZT Zbigniew Pawlak.

– Jedno z pierwszych bractw św. Barbary, kult patronki górników, bergfesty… To jest nasze i to nas wyróżnia na tle innych. Charakteryzuje nas także ciągłość tradycji, choć wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu. Dla przykładu w parafii w Bobrownikach Śl. co roku i nieprzerwanie odprawiane są msze barbórkowe. Powracamy do parady górniczej ulicami miasta. Górnicze tradycje są wciąż na ziemi tarnogórskiej żywe – stwierdza Pawlak.

To jednak nie koniec niespodzianek. Miłośnicy tarnogórskich zabytków rozważają podjęcie jeszcze większej szansy.

– Jeśli doprowadzimy w najbliższych miesiącach do wpisu „Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” na krajową listę, to droga do UNESCO jest już wtedy otwarta – przyznaje Agata Mucha, koordynatorka ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

UNESCO chroni nie tylko zabytki i cenne obiekty. Troszczy się także o dziedzictwo niematerialne. Obejmuje ono między innymi: tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe czy zwyczaje, rytuały oraz obrzędy świąteczne. Miejmy nadzieję, że któregoś dnia zobaczmy wśród nich także tarnogórskie celebracje górnicze.

    Barbórka Tarnowskie Góry

    Może Cię zainteresować:

    Parada górnicza i nowy gwarek, czyli Barbórka w Tarnowskich Górach 2022

    Autor: Urszula Ważna

    24/11/2022

    Subskrybuj tarnowskiegory.info

    google news icon