Niestety w tym roku obchody Barbórki w środku lata ograniczą się tylko do uroczystości na Kunszcie w niedzielę 12 lipca. Wszyscy, którzy chcą uczcić 236. rocznicę odkrycia złóż srebrnośnych w szybie Rudolphine i trzecią rocznicę wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę #UNESCO mogą obejrzeć relację live z obchodów.
Bergfest obchodzili nasi przodkowie w XVIII wieku
Bergfest, który niemal co roku obchodzony jest w Tarnowskich Górach latem, to święto górnicze wpisane na stałe do kalendarza miejskich imprez już od końca XVIII wieku! Przenieśmy się do początku 1784 roku, kiedy to na polecenie hrabiego Redena i Heinitza nakazano poszukiwań złóż rud srebronośnych w okolicach Tarnowskich Gór. Dzięki temu doszło do wielkiego odkrycia 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine na terenie dzisiejszych Bobrownik Śląskich. Niedługo po tym wydarzeniu założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, w której cztery lata później sprowadzono pierwszą maszynę parową. Miała 32 cali i została zbudowana w technologii Newcomena. Sprowadzono ją z Walii, aby odwadniać podziemia. Można śmiało stwierdzić, że zmieniła bieg historii, wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach. Tarnogórzanie na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na Bergfeście czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk.
Warto przypomnieć, że Święta Barbara stała się patronką górników w połowie tego samego wieku (w sierpniu 1747 roku) także w mieście gwarków.
fot. UM Tarnowskie Góry