Barbórka w środku lata 2023
Nie są to jeszcze Gwarki, ale nudno nie będzie. Tarnowskie Góry podtrzymują dawną tradycję festynów górniczych i zapraszają na świętowanie w środku lata.
- A dlaczego nie?! Przeca to właśnie tak piyrwy bywało! Odbywające się w Tarnowskich Górach w połowie lipca święto jest nawiązaniem do starej tradycji: odbywające się tutaj od końca XVIII wieku w tym terminie Bergfesty były pierwszymi w regionie świętami górników. Co to ma wspólnego ze świętą Barbarą? Blisko trzysta lat temu to właśnie w Mieście Gwarków (i znowu latem) zawiązało się jedno z pierwszych (o ile nie pierwsze) bractw jej imienia, a święta stała się patronką górników - przypominają organizatorzy wydarzenia.
Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO
Letnia impreza cieszy się niemałą popularnością wśród odbiorców w różnym wieku. Podczas poprzedniej edycji miłośnicy historii mogli spotkać się z ważnymi dla rozwoju regionu postaciami takimi jak Friedrich Wilhelm von Reden czy Friedrich Anton von Heynitz. Maluchy zawsze z entuzjazmem biorą udział w "Koncercie na 100 pyrlików". Z kolei ich rodzice mają okazję, by obejrzeć i nabyć wyjątkowe wyroby rękodzielników lub odpocząć w jednej z wielu klimatycznych kawiarni. Jaki jest plan na tegoroczną edycję Barbórki w środku lata? Odbędzie się ona w weekend 15-16 lipca.
- Aby uczcić 239. rocznicę odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine oraz przypomnieć dawne lipcowe Bergfesty, jak co roku spotykamy się w Parku Kunszt, impreza trwać będzie jednak dwa dni na Rynku. Na miejscu czekać będą koncerty, zabawy i jarmark rękodzieła - zapowiadają organizatorzy imprezy.
Dokładny program ukaże się niebawem, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ostatniej edycji wydarzenia.
Może Cię zainteresować: