Barbórka w środku lata 2024
Mimo że od pamiętnego 1784 r. upłynęło już sporo wody w sztolni, tarnogórzanie nie zapomnieli o tym ważnym czasie. W mieście upamiętnia się wydarzenie, od którego rozpoczął się ponowny okres prosperity.
W szybie Rudolphine dokładnie 16 lipca 1784 r. odkryto złoża rud srebrnonośnych. Niedługo potem założono tam Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono także pierwszą w regionie maszynę parową. Przyjmuje się, że wydarzenia te zapoczątkowały drugą tarnogórską rewolucję górniczą i stanowią prapoczątek przemysłowego Górnego Śląska - przypominają urzędnicy miejscy.
W weekend 12-14 lipca Tarnowskie Góry wspominały swoją XVIII-wieczną historię. Choć wydarzenia odbywały się już od dwóch dni, finałem stała się oczywiście niedziela. Na rozpoczęcie uroczystości zaplanowano Mszę świętą za górników i miasto. Popołudniu tarnogórzanie spotkali się w Parku Kunszt.
Patrząc na to, ile nas się tutaj dzisiaj zgromadziło, cieszy mnie to, ponieważ świadczy o tym, że interesuje nas wszystkich historia, skąd się wzięliśmy i skąd pochodzi świetność naszych Tarnowskich Gór – powiedział Bartosz Skawiński, wiceburmistrz Tarnowskich Gór.
Po części bardziej oficjalnej świętowanie przeniosło się na rynek. Tam nie zabrakło tradycyjnego koncertu na 100 pyrlików, skoku przez skórę i Tarnogórskiego Walczyka.
Może Cię zainteresować:
Poznajcie historię tarnogórskich Żydów. Już dziś pierwsza Środa na Gliwickiej
Może Cię zainteresować: