W województwie śląskim łącznie działa 20 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, które swoim zasięgiem obejmują obszary o różnej gęstości zaludnienia. Na terenie powiatu tarnogórskiego nie funkcjonuje na chwilę obecną stacja sanitarno-epidemiologiczna.
- Bytomski „Sanepid” działa na terenie Bytomia, Piekar Śląskich i powiatu tarnogórskiego. Odpowiada za zdrowie, aż 370 tys. mieszkańców. Dla porównania Sanepid lubliniecki ma pod kuratelą 76 tys. osób. W świetle zagrożeń związanych z pandemią COVID-19 utworzenie stacji Sanepidu jest wręcz niezbędne dla bezpieczeństwa zdrowotnego 140 tys. mieszkańców powiatu tarnogórskiego - argumentuje Przemysław Cichosz, przewodniczący Rady Powiatu.
Dlatego radni powiatu tarnogórskiego chcą, żeby w Tarnowskich Górach została utworzona stacja "Sanepidu" co z pewnością byłoby znacznym udogodnieniem dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego, a poza tym przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego na tym terenie
- Okazuje się, że objęcie nadzorem trzech dużych, gęsto zaludnionych powiatów, przez jedną Stację Sanitarno-Epidemiologiczną bardzo utrudnia działalność Pomimo poświęcenia i ogromnego zaangażowania ze strony pracowników bytomskiego "Sanepidu" osoby, które zachorowały bądź też zostały objęte kwarantanną domową ze względu na kontakt z osobą zarażoną, mają wyjątkowo trudny kontakt ze służbami, które zostały zobligowane do udzielania im pomocy. Na domiar złego województwo śląskie stało się w ostatnich dniach regionem najmocniej dotkniętym przez wspomnianą epidemię. Należy się spodziewać, że sytuacja nie unormuje się w najbliższym czasie - czytamy w apelu.
fot. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu/ Magdalena Grabowska