Od Węgier po Francję
Ahoj! Hallo! Salut! Szia! Tak brzmiałyby powitania, gdyby wszyscy reprezentanci spotkali się razem. Miasto Gwarków może się pochwalić kontaktami w różnych częściach Europy. Do miast partnerskich należy zarówno węgierskie Bekescsaba, jak i francuskie Mericourt. Dołącza do nich także niemiecki Bernburg. Czwarty samorząd to natomiast niedaleka czeska Kutna Hora.
Po co są miasta partnerskie? Czy nie można by współpracować z jakimiś bliższymi geograficznie miejscowościami? Można! Jednak nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi partnerami ma wiele zalet. Jedną z nich, jaką nie trudno dostrzec, jest podniesienie własnego prestiżu. Na tym jednak benefity się nie kończą. Miasta mogą współpracować w wielu różnorodnych dziedzinach. Mają szansę, by wymienić doświadczenia, podejmować wspólne projekty czy wspierać się w trudniejszych momentach. Promują także swoją kulturę, tradycję czy walory turystyczne. Wzajemnie odwiedzają się reprezentanci samorządów czy młodzież szkolna.
Miasta partnerskie wspierają się także w sytuacjach kryzysowych. Po wybuchu wojny na Ukrainie przedstawiciele miejscowości Bernburg i Mericourt przywieźli do Polski dary dla potrzebujących. Niemiecki partner pomógł także w zapewnieniu nowego schronienia dla osób, które zdecydowały się opuścić Tarnowskie Góry.
Bernburg - ponad 50 lat współpracy
Zaczynając od naszych zachodnich sąsiadów - Bernburg jest miastem w Saksonii-Anhalcie. Może się pochwalić długą historią. O jednej z jego dzielnic wzmiankowano już w źródle z IX wieku. Do dziś zachował się pałac książąt Anhalt-Bernburg. Do innych atrakcji turystycznych należą dawny tor jeździecki, oranżeria, ratusz, kościoły i wieże. Miasto zamieszkują 34 282 osoby (2019 rok). Współpraca z Tarnowskimi Górami rozpoczęła się już ponad 50 lat temu - w 1968 roku.
W marcu 2001 r. tarnogórska delegacja na zaproszenie burmistrza Bernburga, zaprezentowała atrakcje miasta na trwających trzy dni targach "Freizeit 2001". Podczas pobytu w Bernburgu toczyły się również rozmowy dotyczące różnych form wymiany dwustronnej klubów sportowych, młodzieży szkolnej, chórów. Podobnie jak w 1999 roku tarnogórskie Muzeum prezentowało na zamku w Bernburgu wystawę etnografii Śląska, tak i w maju 2001 roku odbyły się w Tarnowskich Górach II Polski-Niemieckie Dni Kultury - wspominają polscy urzędnicy miejscy.
Mericourt - Miasto Kolejarzy
Czas na Francję. Kolejnego partnera Tarnowskich Gór łączą z nimi przemysłowa historia i tradycje. Mericourt również wiele zyskało na rozwoju górnictwa. Dużą rolę odgrywali - tak jak w Srebrnym Mieście - kolejarze. Liczące ponad 11 tysięcy mieszkańców (2015 rok) Mericourt znajduje się w departamencie Pas-de-Calais, a więc na północy Francji.
Oficjalną współpracę z Mericourt władze Tarnowskich Gór rozpoczęły w latach osiemdziesiątych. Ze strony francuskiej orędownikiem kontaktów z Tarnowskimi Górami była śp. pani Maria Rozplochowski-Budny, z-ca mera Mericourt. W jej ramach prowadzi się wymianę delegacji władz miejskich, urzędników samorządowych i młodzieży. Utrzymywano kontakty gospodarcze i kulturalne. Regularnie odnawiane jest porozumienie o wzajemnej współpracy. Mając na uwadze pozytywny stosunek władz Mericourt do niej, należy przypuszczać, że istnieją możliwości jej rozszerzenia i wzbogacenia - stwierdzają urzędnicy miejscy.
Bekescsaba - "egzotyczny" partner
Czas przenieść się na drugi koniec Europy. Kolejne miasto partnerskie to Bekescsaba leżące w południowo-wschodnich Węgrzech. Może pochwalić się niejedną turystyczną atrakcją. Do najpopularniejszych należy... kiełbaska. Doczekała się ona nawet swojego święta - Csabai Sausage Festival. Jak stwierdza włodarz Bekescsaby, to jedna z największych gastronomicznych imprez w kraju. Miasto szczyci się także infrastrukturą wypoczynkową. Zaprasza do odwiedzenia kompleksu Árpád Bath.
Inicjatorem nawiązania współpracy był Zarząd Budynków Komunalnych S.A. w Tarnowskich Górach – w 1993 r. Miało to miejsce po obecności na Targach Bekescsaba International Fair/Csaba Expo’93. Nawiązane zostały bezpośrednie kontakty między naszymi a węgierskimi firmami z tego miasta. Miała miejsce wymiana wizyt przedstawicieli władz obu miast. Jesienią 1995 r. przy okazji pobytu naszej delegacji w Bekescsaba podpisano porozumienie o współpracy między obu miastami - podają urzędnicy.
Kutna Hora - podobieństwo za podobieństwem
Czeskie miasto to najmłodszy zagraniczny partner Tarnowskich Gór. Jednak kontakty handlowe miały miejsce już dużo, dużo wcześniej. W średniowieczu w Kutnej Horze powstała centralna mennica królewska. Wyrabiano tam słynne grosze praskie i talary. Z czasem zaczęło brakować srebra. W XVI wieku sprowadzano je między innymi z Tarnowskich Gór. To jednak niejedyna wspólna cecha obu miast. Zarówno polski jak i czeski partner mogą pochwalić się obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakby tego było mało, zapraszają do zabytkowych kopalni związanych z wydobyciem srebra.
3 grudnia 2003 r. została podpisana umowa partnerska pomiędzy Tarnowskimi Górami, a czeskim miastem Kutna Hora, które powstało pod koniec XIII w., a jego burzliwy rozwój związany był z eksploatacją największych w Europie złóż srebra - informują urzędnicy miejscy.
Może Cię zainteresować: