Bernburg, Mericourt, a może Kutna Hora? Poznajcie dalszych i bliższych przyjaciół TG

Znajomości dobrze jest mieć i to w różnych zakątkach świata. Wiedzą o tym także samorządy, które nawiązują nowe kontakty. Z kim współpracuje nasze miasto? Poznajcie jego czwórkę parterów.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie gory kutna hora

Od Węgier po Francję

Ahoj! Hallo! Salut! Szia! Tak brzmiałyby powitania, gdyby wszyscy reprezentanci spotkali się razem. Miasto Gwarków może się pochwalić kontaktami w różnych częściach Europy. Do miast partnerskich należy zarówno węgierskie Bekescsaba, jak i francuskie Mericourt. Dołącza do nich także niemiecki Bernburg. Czwarty samorząd to natomiast niedaleka czeska Kutna Hora.

Po co są miasta partnerskie? Czy nie można by współpracować z jakimiś bliższymi geograficznie miejscowościami? Można! Jednak nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi partnerami ma wiele zalet. Jedną z nich, jaką nie trudno dostrzec, jest podniesienie własnego prestiżu. Na tym jednak benefity się nie kończą. Miasta mogą współpracować w wielu różnorodnych dziedzinach. Mają szansę, by wymienić doświadczenia, podejmować wspólne projekty czy wspierać się w trudniejszych momentach. Promują także swoją kulturę, tradycję czy walory turystyczne. Wzajemnie odwiedzają się reprezentanci samorządów czy młodzież szkolna.

Miasta partnerskie wspierają się także w sytuacjach kryzysowych. Po wybuchu wojny na Ukrainie przedstawiciele miejscowości Bernburg i Mericourt przywieźli do Polski dary dla potrzebujących. Niemiecki partner pomógł także w zapewnieniu nowego schronienia dla osób, które zdecydowały się opuścić Tarnowskie Góry.

Bernburg - ponad 50 lat współpracy

Zaczynając od naszych zachodnich sąsiadów - Bernburg jest miastem w Saksonii-Anhalcie. Może się pochwalić długą historią. O jednej z jego dzielnic wzmiankowano już w źródle z IX wieku. Do dziś zachował się pałac książąt Anhalt-Bernburg. Do innych atrakcji turystycznych należą dawny tor jeździecki, oranżeria, ratusz, kościoły i wieże. Miasto zamieszkują 34 282 osoby (2019 rok). Współpraca z Tarnowskimi Górami rozpoczęła się już ponad 50 lat temu - w 1968 roku.

W marcu 2001 r. tarnogórska delegacja na zaproszenie burmistrza Bernburga, zaprezentowała atrakcje miasta na trwających trzy dni targach "Freizeit 2001". Podczas pobytu w Bernburgu toczyły się również rozmowy dotyczące różnych form wymiany dwustronnej klubów sportowych, młodzieży szkolnej, chórów. Podobnie jak w 1999 roku tarnogórskie Muzeum prezentowało na zamku w Bernburgu wystawę etnografii Śląska, tak i w maju 2001 roku odbyły się w Tarnowskich Górach II Polski-Niemieckie Dni Kultury - wspominają polscy urzędnicy miejscy.

Mericourt - Miasto Kolejarzy

Czas na Francję. Kolejnego partnera Tarnowskich Gór łączą z nimi przemysłowa historia i tradycje. Mericourt również wiele zyskało na rozwoju górnictwa. Dużą rolę odgrywali - tak jak w Srebrnym Mieście - kolejarze. Liczące ponad 11 tysięcy mieszkańców (2015 rok) Mericourt znajduje się w departamencie Pas-de-Calais, a więc na północy Francji.

Oficjalną współpracę z Mericourt władze Tarnowskich Gór rozpoczęły w latach osiemdziesiątych. Ze strony francuskiej orędownikiem kontaktów z Tarnowskimi Górami była śp. pani Maria Rozplochowski-Budny, z-ca mera Mericourt. W jej ramach prowadzi się wymianę delegacji władz miejskich, urzędników samorządowych i młodzieży. Utrzymywano kontakty gospodarcze i kulturalne. Regularnie odnawiane jest porozumienie o wzajemnej współpracy. Mając na uwadze pozytywny stosunek władz Mericourt do niej, należy przypuszczać, że istnieją możliwości jej rozszerzenia i wzbogacenia - stwierdzają urzędnicy miejscy.

Bekescsaba - "egzotyczny" partner

Czas przenieść się na drugi koniec Europy. Kolejne miasto partnerskie to Bekescsaba leżące w południowo-wschodnich Węgrzech. Może pochwalić się niejedną turystyczną atrakcją. Do najpopularniejszych należy... kiełbaska. Doczekała się ona nawet swojego święta - Csabai Sausage Festival. Jak stwierdza włodarz Bekescsaby, to jedna z największych gastronomicznych imprez w kraju. Miasto szczyci się także infrastrukturą wypoczynkową. Zaprasza do odwiedzenia kompleksu Árpád Bath.

Inicjatorem nawiązania współpracy był Zarząd Budynków Komunalnych S.A. w Tarnowskich Górach – w 1993 r. Miało to miejsce po obecności na Targach Bekescsaba International Fair/Csaba Expo’93. Nawiązane zostały bezpośrednie kontakty między naszymi a węgierskimi firmami z tego miasta. Miała miejsce wymiana wizyt przedstawicieli władz obu miast. Jesienią 1995 r. przy okazji pobytu naszej delegacji w Bekescsaba podpisano porozumienie o współpracy między obu miastami - podają urzędnicy.

Kutna Hora - podobieństwo za podobieństwem

Czeskie miasto to najmłodszy zagraniczny partner Tarnowskich Gór. Jednak kontakty handlowe miały miejsce już dużo, dużo wcześniej. W średniowieczu w Kutnej Horze powstała centralna mennica królewska. Wyrabiano tam słynne grosze praskie i talary. Z czasem zaczęło brakować srebra. W XVI wieku sprowadzano je między innymi z Tarnowskich Gór. To jednak niejedyna wspólna cecha obu miast. Zarówno polski jak i czeski partner mogą pochwalić się obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakby tego było mało, zapraszają do zabytkowych kopalni związanych z wydobyciem srebra.

3 grudnia 2003 r. została podpisana umowa partnerska pomiędzy Tarnowskimi Górami, a czeskim miastem Kutna Hora, które powstało pod koniec XIII w., a jego burzliwy rozwój związany był z eksploatacją największych w Europie złóż srebra - informują urzędnicy miejscy.
    Centrum Miasteczka Śląskiego

    Może Cię zainteresować:

    Od wąskotorówki do kolorowych jeziorek. Osiem atrakcji, które trzeba zobaczyć w Miasteczku Śląskim

    Autor: Urszula Ważna

    15/11/2023

    Atrakcje Krupskiego Młyna

    Może Cię zainteresować:

    Przyrodnicza perełka ukryta wśród lasów. Poznajcie gminę Krupski Młyn

    Autor: Urszula Ważna

    25/12/2023

    Subskrybuj tarnowskiegory.info

    google news icon