Śladem zabytków UNESCO
Od dziesięciu lat w naszym mieście odbywa się słynny Bieg Tarnogórski. To świetna szansa do przetestowania swojej kondycji, a także okazja do powrotu do aktywności fizycznej po długim okresie pozostawania w domu. W tym roku wydarzenie odbędzie w nieco innej formie niż zazwyczaj. Od 4 do 18 czerwca należy przebyć wyznaczoną przez organizatorów trasę. Można ją przebiec, ale dopuszczona jest także forma spacerowa, Nordic Walking, czy jazda na rowerze. Dzięki temu do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy, nie tylko zapaleni miłośnicy sportu.
Zapisy na Bieg już ruszyły. Zarejestrować się można poprzez stronę internetową wydarzenia. Opłata startowa wynosi 20 zł. Zainteresowany radzimy szybkie podjęcie decyzji. Na pierwszych 110 uczestników czekają vouchery o wartości 47 złotych do Zabytkowej Kopalni Srebra. Prezent w formie zaproszenia do tarnogórskiego obiektu UNESCO to nie przypadek. Temat tegorocznej edycji ściśle związany jest z pozostałościami po dawnej działalności górniczej.
- W tym roku chcemy wesprzeć bardzo trudną sytuację Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Kopalni Zabytkowej. Tym razem uczestnicy wydarzenia będą mieli do zaliczenia punkty kontrolne, a niektórymi z nich będą obiekty zabytkowe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO! - tłumaczą pomysłodawcy akcji.
Trasa o długości siedmiu kilometrów wyznaczona została w południowej części naszego miasta. Uwzględnia ona następujące miejsca:
- Szyb Żmija
- Skrzyżowanie dawnego toru wąskotorówki z ulicą Skarbka
- Most Obwodnicy
- Park Kunszt
- Koniec starego nasypu kolejowego
- Kapliczka św. Barbary
- Szyb Pokój
- Hałda popłuczkowa
- Skrzyżowanie szlaków rowerowych
- Drugi rok z rzędu pandemia uniemożliwia nam organizację Biegu Tarnogórskiego w dotychczasowej formie – mówi Maciej Kozdra ze Stowarzyszenia TG Biega. - W tym roku chcemy wesprzeć Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, z uwagi na jego trudną sytuację. Bieg w tym roku przyjmie postać wydarzenia, w którym będziemy mogli poznać ciekawe obiekty zabytkowe naszego miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, również te mniej znane – zaprasza.
Po zakończonym biegu każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Zachęcamy do śledzenia facebookowego profilu wydarzenia, gdzie pojawiać się będą nowe informacje. Pomimo pandemii, wydarzenie odbyło się także w zeszył roku. Jak wyglądał Bieg w covidowych realiach?