Ogród deszczowy w Kaletach. Konkurs na projekt rozpoczęty

Gmina Kalety postanowiła zainwestować w proekologiczny projekt, który podniesie także walory estetyczne jednego z osiedli. W mieście pojawi się ogród deszczowy.

Kalety ogrod deszczowy 2021

W trosce o środowisko

Kalety wielu osobom kojarzą się z przyrodą. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że miasto to ze wszystkich stron otoczone jest lasami. Stwarza to świetne warunki dla rozwoju turystyki rowerowej. Dzięki wielu inicjatywom związanymi z tym tematem, w zeszłym roku samorząd otrzymał tytuł Gminy Przyjaznej Rowerzystom. Burmistrz poinformował niedawno o nowej inwestycji. Tym razem będzie ona dotyczyć zieleni w sercu miasta.

Na osiedlu przy ul. 1 Maja w tak zwanym "lasku osiedlowym" powstanie duży ogród deszczowy. Co to takiego? Jest to ogród zakładany w celu zachowania jak największej ilości wody w ekosystemie. Specjalnie dobrane rośliny mają za zadanie gromadzić wodę opadową. W efekcie końcowym wzrasta wilgotność powietrza, rozwija się fauna i flora. Tego typu rozwiązania stosują obecnie nie tylko poszczególni mieszkańcy, ale także wiele miast. Infrastruktura zielona bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni publicznej.

Jak podaje Urząd Miasta, zarys koncepcyjno-urbanistyczny tego miejsca został już opracowany przy okazji sporządzania w 2018 r. Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kalety. Powstałe wtedy plany należałoby jednak uaktualnić.

Każdy zainteresowany tą tematyką może wziąć udział w konkursie organizowanym przez burmistrza Kalet. Zadaniem uczestnika jest wykonanie projektu wspomnianego ogrodu. Należy przy tum uwzględnić tak zwaną niebieską infrastrukturę, a także zagospodarowanie wód opadowych z budynków wielorodzinnych. Prace przesyłać można pocztą elektroniczną (sekretariat@kalety.pl) do 30 marca 2021 roku. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne TUTAJ. Komisja oceni nadesłane propozycje najpóźniej do 15 kwietnie. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 1000 złotych.

- Miasto Kalety jest w trakcie opracowania gminnego planu adaptacji do zmian klimatu. Jest to nowy wątek w polityce rozwojowej gmin, który ze względu na skalę problemu, nie może być w dzisiejszych czasach pomijany - opowiadają urzędnicy. - Wdrożenie takiego planu na obszarze Kalet poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększy ochronę przed szkodliwymi skutkami zmian klimatu. Dokument ten będzie także wyznaczał zadania, na które finansowanie możliwe będzie do pozyskania m.in. z nowej perspektywy unijnej 2021-2027 - dodają.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon