Centrum przesiadkowe w Świerklańcu
Pod koniec października rząd poinformował, które ze zgłoszonych przez samorządy wniosków otrzymają dotację w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Na liście beneficjentów znalazły się wszystkie gminy powiatu tarnogórskiego. Świerklaniec otrzymał 4 250 000 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na wybudowanie nowoczesnego centrum przesiadkowego. Zostanie ono umiejscowione w pobliżu wejścia do świerklanieckiego parku (od ulicy Parkowej).
28,5 miliona złotych dla Tarnowskich Gór z Polskiego Ładu. Na co zostaną wydane te środki?
Infrastruktura miała powstać już w latach wcześniejszych. Dlaczego realizacja nie doszła do skutku?
- Gmina Świerklaniec otrzymała na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy centrum przesiadkowego pod nazwą „PARK-uję w Świerklańcu – Gminie z widokiem na Metropolię” dofinansowanie z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - opowiadają przedstawiciele Urzędu Gminy.
- Zostało wydane pozwolenie na budowę centrum, jednak jego realizacja nie doszła do skutku z powodu mniejszej puli środków do podziału z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Szacowane na około 5 milionów centrum przesiadkowe nie otrzymało też w zeszłym roku dofinansowania z RPO, ale w myśl zasady – co się odwlecze to nie uciecze, w 2021 roku możemy cieszyć się z pieniędzy na centrum - tłumaczą.
Gmina z własnych środków będzie musiała dołożyć do inwestycji około 750 tysięcy zł.
Samorząd gotowy do rozpoczęcia prac
Co dokładnie pojawi się w Świerklańcu? Według gotowego już planu we wspomnianym miejscu powstanie czterostanowiskowy peron, przy nim zamontowane zostaną dwie ledowe tablice. Pomyślano także o nowoczesnych rozwiązaniach: stanowisku ładowania samochodów elektrycznych oraz miejscach dla metropolitalnego roweru wraz z budkami serwisowymi. Nie zapomniano oczywiście o elementach małej infrastruktury: koszach na śmieci, ławkach czy stojakach na rowery. Centrum zostanie także odpowiednio oświetlone.
W ramach projektu konieczna będzie przebudowa skrzyżowań. Pojawi się także dużo więcej miejsc postojowych. Gmina uzyskała już potrzebne pozwolenie na budowę. Prace mają się zacząć w 2022 roku.
- Przyznaję, że realizacja tego zadania jest ważna z punktu widzenia rozwiązań komunikacyjnych w gminie Świerklaniec. Problemem był dla nas cały czas brak odpowiednich środków na budowę, tym bardziej, że realizujemy największy w historii Gminy Świerklaniec projekt budowy kanalizacji sanitarnej - mówi wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.
- Koncepcja wygląda wspaniale, ale co ważne jest przyjazna środowisku. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli przesiąść się tutaj z samochodu na inny, bardziej ekologiczny środek transportu. Odwiedzający nas, jeśli wybiorą rower, to w bliskim sąsiedztwie jest nasz zabytkowy Park, leżący na szlaku sieci dróg rowerowych „Leśno Rajza”. Jeśli podróżujący wybiorą autobus, to bez problemu dostaną się nim do innych miast i gmin w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej - dodaje.
Dobra wiadomość dla mieszkańców Nowego Chechła. Obwodnica nie oddzieli zalewu od zabudowań
Co na to mieszkańcy?
Opinie wśród zainteresowanych są podzielone. Jedni cieszą się z nowej inwestycji i możliwego podniesienia poziomu bezpieczeństwa w tym miejscu. Inni mają zgoła odmienne zdanie.
- Zamiast likwidować skutecznie niską emisję, to wydaje się kasę na nie wiadomo co. Ostanie dni, szczególnie wieczory, to katastrofa jeżeli chodzi o powietrze, nie można okna otworzyć, aby przewietrzyć przed snem.
- W godzinach wieczornych to jest masakra, strach tam stać. Wiem, bo codziennie stoję na przystanku wieczorem, więc mam nadzieję, że będzie szybko i sprawnie, bo tam brak oświetlenia, a meneli nie brakuje.
- Nie ma gdzie zaparkować, jak człowiek chce pójść do parku na spacer, a miejsca, które są, zlikwidować na jakieś ohydne molochy przesiadkowe w stylu katowickim, które świecą pustkami. W gminie z widokami potrzebne są miejsca parkingowe dla turystów. Jakieś stylowe centra biznesowe. Tyle rzeczy można zrobić, a powiela się te same pomysły wszędzie. Koszmar.
- Proszę, jedyna sensowna inwestycja w tamtej okolicy...
W poniższej galerii zobaczyć można wizualizację projektu.