„Chcemy, żeby kobiety wzięły sprawy w swoje ręce”. Posłanki KO apelują o udział w wyborach

Kobiety przypominają kobietom jak ważny jest ich głos w wyborach. Podkreślają, że to właśnie one mają 52 proc. głosów. - Chcemy zachęcić kobiety do tego, żeby się bardzo interesowały tym na kogo głosują, żeby głosowały na kobiety, bo jesteśmy ich reprezentantkami i wiemy czego potrzebują – mówiła w Tarnowskich Górach Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej i kandydatka w wyborach do Sejmu.

Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze. Stało się to w 1918 r., krótko po odzyskaniu niepodległości, i wcześniej niż w USA, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji. Nie zawsze jednak decydują się z tego prawa skorzystać.

Ile kobiet zamierza głosować w wyborach?

- Kobiety, szczególnie młode, są w mniejszym stopniu niż mężczyźni skłonne do formułowania zdecydowanych deklaracji dotyczących chęci głosowania, wyboru partii i pewności, że to właśnie ją się poprze. W drugiej połowie września 2023 roku zdecydowanie udział w głosowaniu deklaruje 52% kobiet w wieku 18–45 lat i 66% kobiet 45+, w porównaniu z 58% i 76% mężczyzn w analogicznych grupach wiekowych – czytamy w publikacji „Siła głosu kobiet. Jak będą wybierać Polki?” przygotowanej przez Fundację Batorego.

Dlatego na początku września ruszyła apolityczna kampania „Kobiety na wybory”, która ma zachęcić kobiety do aktywnego uczestnictwa w wyborach. Apelują o to także kobiety obecne w polityce. W Tarnowskich Górach kobiety mobilizowały posłanki Koalicji Obywatelskiej – Marta Golbik i Kinga Gajewska.

- Wiemy, że cześć kobiet po prostu nie idzie na wybory. Chcemy, żeby wzięły sprawy w swoje ręce, żeby bardzie zaczęły się interesować polityką i tym co ich dotyczy. Zwłaszcza, że te ostatnie osiem lat, to jest czas, który w sposób szczególny dotknął kobiety. Od kwestii dotyczących aborcji, przez wycofanie się z finansowania in vitro – podkreślała Marta Golbik.

„Kobiety mają ogromną siłę, ogromy głos”

Posłanka Koalicji Obywatelskiej przypomniała, że w wyniku zaostrzonego prawa aborcyjnego zmarło kilka kobiet. Dodała, że kobiety boją się rodzić, albo nie mają możliwości. Zaznaczyła, że są też gorzej traktowane przez władze, która mówi o tym, że „dają w szyję”. Oceniła to jako upokarzanie kobiet i generalizowanie, które nigdy nie powinno mieć miejsca.

- Ponad połowa ludności Polski to kobiety i niezrozumiałą rzeczą jest, by nie miały swojej reprezentacji w Sejmie. Kobiety mają ogromną siłę, ogromy głos. Pokazywały to wielokrotnie na ulicach, praktycznie w każdym mieście w Polsce. Teraz ten głos może być usłyszany 15 października – dodała Kinga Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Parlamentarzystki podkreślają, że na wyborczych listach Koalicji Obywatelskiej jest 50 proc. kobiet.

Tarnowskie Góry przeciw przemocy domowej

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry przeciwko przemocy domowej. Miasto powołało nowy zespół

Autor: Urszula Ważna

04/10/2023

Krzysztof czyz radzionkow

Może Cię zainteresować:

Radzionków ma nowego Sekretarza Miasta. Został nim Krzysztof Czyż

Autor: Urszula Ważna

03/10/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon