24 listopada poseł PO Tomasz Głogowski gościł w Radiu Piekary. Podczas porannej audycji poruszano sporo tematów, jeden z nich dotyczył tarnogórskich obiektów wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz opiekującego się nimi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przypomnijmy, że na początku tego roku organizacja znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji finansowej ze względu na przedłużający się lockdown.
- Stowarzyszenie od dziesięcioleci samo wygospodarowuje środki na funkcjonowanie tychże obiektów, więc na pewno sobie poradzi - stwierdził poseł.
Wspomniał także o pomocy udzielonej organizacji ze strony władz samorządowych oraz próbach porozumienia z Urzędem Marszałkowskim.
Witacze i oznakowanie UNESCO
W marcu tego roku ukazał się projekt tablic, jakie mogą pojawić się w Tarnowskich Górach. Miałyby one witać turystów przybywających do Srebrnego Miasta. Zaczęto wtedy dyskutować, dlaczego w naszym powiecie przy drogach krajowych nie ma oznaczeń z logo UNESCO. Okazało się, że nie jest to problem lokalny...
Aktualnie obowiązujące przepisy nie uwzględniają tego typu znaków. W tej sprawie poseł Głogowski interpelował w kwietniu do ministra infrastruktury. W piśmie czytamy:
Niewątpliwie uregulowania wymagałaby obecnie kwestia dotycząca braku możliwości umieszczenia na tablicach znaków drogowych logo UNESCO, co miałoby ułatwić turystom dojazd do obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa.
Logo światowego dziedzictwa jest znakiem rozpoznawalnym na całym świecie, a umieszczenie go na znakach drogowych wpłynie bezpośrednio na podniesienie świadomości turystycznej dotyczącej występowania na terenie Polski unikatowych w skali świata obiektów. W wielu miejscach na drogach krajowych można spotkać tablice z symbolami UNESCO (choć nie przewiduje tego rozporządzenie); więc wreszcie należałoby usankcjonować taką możliwość. Niewątpliwie ranga i znaczenie obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa są tak wielkie, że trudno przecenić ich wpływ na rozwój turystyki w Polsce.
Minister Rafał Weber napisał odpowiedź, w której zaznaczył, że akty prawne „nie przewidują umieszczania symbolu UNESCO (jak też innych podobnych elementów graficznych) na tarczy znaków drogowych przekazujących informacje o atrakcjach turystycznych ”.
Mając na względzie argumentację przedstawioną w treści interpelacji posła Tomasza Głogowskiego, resort infrastruktury podda analizie zasadność wprowadzenia do przepisów przywołanych wyżej rozporządzeń z zakresu znaków i sygnałów drogowych, zmian pozwalających na umieszczanie symbolu UNESCO na znakach informującym o atrakcjach turystycznych - dodał jednocześnie.
Co z oznaczeniami UNESCO?
Podczas dzisiejszej rozmowy Tomasz Głogowski podzielił się nowymi informacjami dotyczącymi znaków.
- Wydaje mi się, że jest światełko w tunelu. Rozmawiałem po raz kolejny z kimś z ministerstwa transportu o tej rzeczy dziwnej, którą trudno zrozumieć, że na tablicach informacyjnych przy drogach krajowych do tej pory nie może być emblematu UNESCO, bo rozporządzenie ustawy go nie przewiduje. Mam obietnicę, że wkrótce te rozporządzenie się zmieni i przy drogach krajowych będzie można umieszczać ten najbardziej charakterystyczny znaczek, rozpoznawalny na świecie - zapowiedział poseł.