"Młodzi robią Metropolię"
- Województwo śląskie regularnie zmaga się z odpływem mieszkańców, którzy wybierają życie w innych częściach kraju lub za granicą. Znaczącą część stanowią osoby młode, które wyjeżdżają jeszcze w trakcie edukacji lub tuż po jej zakończeniu - stwierdzają reprezentanci GZM.
By przeciwdziałać temu niepokojącemu trendowi, postanowiono postawić na konsultację i współpracę właśnie z młodymi mieszkańcami. Grupa 25 osób w wieku od 16 do 25 lat przez ponad rok uczestniczyła w projekcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wspomagali ich także naukowy z Uniwersytetu Śląskiego.
- Współpraca miała na celu wypracowanie rekomendacji w zakresie kierunków działań dla ludzi młodych, podejmowanych przez GZM i jej gminy członkowskie. Założeniem projektu było włączenie młodzieży w procesy decyzyjne oraz uzyskanie informacji na temat zmian, które według nich powinny być podejmowane w Metropolii - tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.
Łąka w Reptach Śląskich zakwitnie na wiosnę. To jeden z "zielonych" projektów GZM
Czego chce młodzież?
26 października odbyło się spotkanie uczestników projektu z władzami GZM. Podczas wydarzenia przedstawione zostały najważniejsze zdaniem młodzieży cele strategiczne na najbliższe lata. Należą do nich:
- dialog i współpraca z młodzieżą w procesach miastotwórczych
- lepsza edukacja przygotowująca do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
- przyjazna przestrzeń publiczna dostosowana do możliwości wszystkich mieszkańców bez względu na ich wiek czy stan zdrowia
- więcej zieleni w przestrzeni miejskiej
- dostęp do rynku pracy, który nadąża za nowymi możliwościami i trendami
- dobrze zorganizowany transport publiczny
Zaproponowane rozwiązania zostaną uwzględnione podczas tworzenia „Strategii Rozwoju GZM do 2027 roku, z perspektywą do 2035 roku”.
Czego chcą mieszkańcy Tarnowskich Gór? Zobaczcie, czy takich odpowiedzi się spodziewaliście