- Czym jest fotowoltaika i jak działa?
- Czy fotowoltaika ogrzeje dom?
- Jakie korzyści wynikają z inwestycji w instalację fotowoltaiczną?
Czy fotowoltaika może ogrzać dom? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób mieszkających w Polsce, które jednocześnie chcą zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną i skorzystać z odnawialnych źródeł energii. Zanim jednak na nie odpowiemy, przypomnijmy, czym dokładnie jest fotowoltaika i jak działa. W dalszej części artykułu omawiamy także kwestie związane z korzyściami wynikającymi z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
Czym jest fotowoltaika i jak działa?
Fotowoltaika to system, który wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Taki system składa się z paneli fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Następnie prąd stały przechodzi przez falownik, w którym natomiast przekształca się w prąd zmienny. I w ten właśnie sposób mamy energię elektryczną w naszym domu. Warto wiedzieć, że prąd stały może być także przesyłany do sieci elektroenergetycznej i tam magazynowany, jeśli dojdzie do nadwyżki w jego produkcji.
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wykonuje się w krzemu krystalicznego lub innych półprzewodnikowych materiałów. W ogniwach tych występuje zjawisko fotowoltaiczne, czyli wspomniana przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polega na tym, że emitowany przez słońce foton uderza w atom krzemu i wyrzuca z niego elektron. Elektrony przemieszczają się w danym ogniwie w przeciwnych kierunkach, a to powoduje powstanie prądu elektrycznego.
Jeśli interesuje Cię fotowoltaika w Cieszynie i okolicach, to wiedz, że jest to idealnie położone geograficznie miejsce, w którym system fotowoltaiczny jak najbardziej ma sens. Koniecznie skorzystaj z usług firmy JB Energia, w której pracują doświadczone osoby, służące nie tylko pomocą w dobraniu odpowiedniego rozwiązania, lecz także w montażu. Po instalacji paneli firma oferuje także usługi związane z serwisem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://jbenergia.pl/montaz/slask/cieszyn/.
Czy fotowoltaika ogrzeje dom?
Czy fotowoltaika ogrzeje dom? Tak, ale w ograniczonym zakresie. Dokładniej chodzi o to, że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, a nie ciepło. Więc bezpośrednio nie są w stanie ogrzać domu. Jednakże energię elektryczną wytwarzaną przez instalację fotowoltaiczną można przekształcić na ciepło za pomocą innych, specjalnych urządzeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest aktualnie pompa ciepła.
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ciepłą z powietrza, wody lub gleby. Dzięki temu są w stanie skutecznie ogrzewać domy i zapewnić ciepłą wodę użytkową.
Instalacja pompy ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą ogrzewać swój dom ekologicznie i oszczędnie. W porównaniu do standardowych kotłów, pompy ciepła są wydajniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ nie emitują do atmosfery żadnych spalin. A to przekłada się na mniejszą emisję CO2. Co więcej, pompy ciepła pozwalają na całkowite uniezależnienie się od cen paliw, co w dłuższej perspektywie jest korzystniejsze finansowo.
Jakie korzyści wynikają z inwestycji w instalację fotowoltaiczną?
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną przynosi wiele korzyści – i to nie tylko dla właściciela domu czy przedsiębiorstwa, lecz także dla środowiska. Do zalet zalicza się oszczędności na rachunkach za prąd, ochronę środowiska, wzrost wartości nieruchomości, niezależność energetyczną, a także możliwość uzyskania dofinansowania całej inwestycji i korzystania z ulg podatkowych.
Prawda jest taka, że ze względu na coraz częstsze podwyżki cen energii, firmy i osoby prywatne, które kilka lat temu podjęły decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na to, że inwestycja zwróci się o wiele szybciej, niż początkowo zakładano. Na szczęście nigdy nie jest za późno na to, aby zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Trzeba tylko pamiętać o trzech istotnych rzeczach, dzięki którym można uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i problemów:
- zanim instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą w doborze i zweryfikują, czy w danym miejscu warto w ogóle montować panele słoneczne,
- systemy fotowoltaiczne powinny bazować wyłącznie na wysokiej jakości elementach, które charakteryzują się wysoką wydajnością,
- współpraca z firmą oferującą profesjonalne podejście powinna dotyczyć nie tylko zakupu i montażu, ale również ewentualnych prac serwisowych.
Dzięki temu nowe panele fotowoltaiczne w Cieszynie na pewno spełnią wszystkie oczekiwania użytkowników w kwestii wytwarzania prądu z energii słonecznej.