Dni Dziedzictwa 2022
Co roku we wrześniu odbywa się cykl wydarzeń w ramach EDD. Zabytki, które biorą udział w akcji, turyści mogą zwiedzić bezpłatnie. Organizowane są też liczne warsztaty, pokazy i prelekcje.
- Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego - opowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Do akcji przyłączyła się jedna instytucja z terenu naszego powiatu - Centrum Kultury Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach pałacu w Nakle Śląskim czeka na nas wyjątkowe spotkanie. Poprowadzą je dawni właściciele rezydencji, a więc Hugon i Laura Donnersmarckowie.
- Podczas dwóch specjalnych wejść zanurzymy się w dawnym świecie konwenansów, nasyconym zasadami savoir-vivre’u, w którym każdy drobny gest miał znaczenie, w którym "lajki" były osobliwą mową podczas spotkań towarzyskich. Sprawdzimy, czy dziewiętnastowieczni arystokraci znajdą nić porozumienia ze współczesnymi miłośnikami krótkich wiadomości tekstowych, którzy zamiast na mowę gestu stawiają na obrazki lub emotikony - zapraszają organizatorzy.
Wydarzenie zaplanowano na 17 września (sobota). Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: o godz. 13:30 i 15:30. Wstęp bezpłatny.
Hrabiowie, damy i własny Disneyland. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac w Nakle Śląskim
Śląskie damy w Nakle
Wieczorem CEKUŚ zaprasza na spotkanie z postaciami kobiecymi, które w czasami zupełnie nieoczywisty sposób wpłynęły na losy naszego regionu.
- W sposób naturalny nasuwa się pytanie: jak wielkimi indywidualnościami musiały być kobiety, które wyłamały się spod sztywnych ram konwenansów i swoimi dokonaniami, przedsiębiorczością oraz niebywałą inteligencją dorównywały, a nawet przewyższały męską część społeczeństwa? Z pewnością znajdziemy na nie odpowiedź podczas wystawy historycznej "Damy śląskiej arystokracji" - zdradzają organizatorzy.
W planie:
- otwarcie wystawy w ramach "Szlacheckiego weekendu"
- 17:30 – prelekcja dr. Jacka Kurka – "Ogród Luizy. Śląska muzyka o kobietach"
- 18:30 – koncert kwartetu smyczkowego A.Quartet - "Kobiety o kobietach"
Zabawy i atrakcje dla najmłodszych
Jak dobrze wiemy, dzieci nie zawsze chętnie towarzyszą podczas wydarzeń o tematyce historycznej. Dlatego też organizatorzy zadbali także o potrzeby maluchów. Tarnogórska-Rodzinka.pl zaprasza do pałacowego parku. W godzinach 10:00-15:00 na najmłodszych czekać tam będą animacje, dawne gry i zabawy, kącik artysty, a także stoiska z rękodziełem, przekąskami oraz napojami.