Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie?

Pałuki to zaczarowany region w Polsce, obok którego nie można przejść obojętnie. Dlaczego? W tym miejscu dają o sobie znać piękno natury, błękit rynnowych jezior czy zieleń okolicznych lasów. Bogatej faunie i florze wtóruje niezwykła historia, ale po kolei. Stolicą Pałuk jest Żnin. To właśnie w jego sercu mieści się Muzeum Ziemi Pałuckiej, łączące historię i kulturę tej niezwykłej krainy. Dlaczego warto je odwiedzić? Szczegóły poniżej.

Spotkanie z historią

Muzeum Ziemi Pałuckiej położone jest w sercu Żnina, a dokładnie przy Placu Wolności 1. Placówka czeka na turystów od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00, a w weekendy od 10:00 do 15:00. W sezonie turystycznym (tj. maj-wrzesień) Muzeum pracuje w tygodniu o godzinę dłużej. Dlaczego warto je odwiedzić? To miejsce kryje dziedzictwo kulturowe i architektoniczne, magicznej krainy Pałuk. Magistrat Muzeum został wzniesiony w 1906 roku. Jego neorenesansowe cechy z elementami neogotyckimi urzekają od pierwszego spotkania. Budynek z czerwonej cegły do połowy lat 90. służył władzom urzędu miasta. Następnie Magistrat przejęło Muzeum, które uruchomiło wystawy poświęcone historii:

  • Drukarstwa,
  • Etnografii,
  • Sportów motorowodnych.

Wystawy funkcjonują po dziś dzień i naprawdę warto je odwiedzić. Ponadto w budynku funkcjonuje Galeria im. Tadeusza Małachowskiego, w której można podziwiać twórczość wielu artystów. Dobrym przykładem jest obecna wystawa „Rene Magritte. Prace Graficzne”. Starannie wyselekcjonowane dzieła ukazują artystyczny dorobek belgijskiego surrealisty. Jego prace zaprzątają myśli, skłaniają do myślenia. Wystawę można zobaczyć do 19 czerwca br. Warto pamiętać, że sam Magistrat to tylko część Muzeum Ziemi Pałuckiej. Zatem, co jeszcze warto odwiedzić?

Baszta wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa

Baszta, czyli „Wieża Ratuszowa” w Żninie to historyczny zabytek w centrum miasta, który trzeba zobaczyć na własne oczy. Baszta została wzniesiona na planie kwadratu, w drugiej połowie XV w. Powód? Między innymi w celach ochronnych. Niegdyś była częścią ratusza, który w 1692 roku został doszczętnie strawiony przez pożar. Wieża została odbudowana, ale w wyniku pożaru została obniżona o jedno piętro. Jej zwieńczenie zostało zastąpione dachem typu namiotowego, z barokowym hełmem. Wieża prezentowała się w takim układzie do połowy XIX wieku. Funkcje jakie pełniły kondygnacje wieży wciąż pozostają zagadką. Turyści, aktualnie odwiedzający to miejsce mogą między innymi podziwiać:

  • Zbrojownię (przyziemie),
  • Ławę Miejską (II kondygnacja),
  • Skarbiec (III kondygnacja),
  • Zabytkowy mechanizm zegara (poddasze).

Warto zaznaczyć, że to właśnie przy Ławie Miejskiej prowadzono narady rajców miejskich czy drobne sprawy sądowe. Wnętrza Baszty czekają na turystów od maja do września.

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum Ziemi Pałuckiej tworzy także Muzeum Kolei Wąskotorowej, które zdobywa sympatię pasjonatów kolei – tych małych i dużych. To właśnie w nim znajduje się wiele, ciekawych eksponatów jak:

  • Zabytkowe parowozy,
  • Wagony (m.in. pasażerskie, towarowe),
  • Drezyny (tj. ręczne, motorowe),
Muzeum Kolei Wąskotorowej

i wiele więcej. Na uwagę zasługuje zabytkowa poczekalnia czy budka dróżnika ze szlabanem, oddające klimat, tego intrygującego miejsca. Z resztą wirtualny spacer, całkowicie to potwierdza. Muzeum Kolei Wąskotorowej czeka na miłośników kolei od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00. W sezonie Muzeum pracuje dodatkowo w poniedziałki, a godziny otwarcia wydłużają się do 17:30.

Żnińska Kolej Wąskotorowa

Żnińska Kolej Wąskotorowa to idealne zwieńczenie wycieczki po zabytkach stolicy Pałuk. Jej trasa biegnie przez sam środek tej niezwykłej krainy, w której piękno natury odbiera mowę. Aktualny rozkład jest dostępny TUTAJ. Nie da się ukryć, że Muzeum Ziemi Pałuckiej ma wiele do zaoferowania. Każda osoba odwiedzająca to niezwykłe miejsce, znajdzie coś dla siebie.

Otwórz się na historię Pałuk i odwiedź Muzeum Ziemi Pałuckiej!

Muzeum Ziemi Pałuckiej zaprasza!
WWW | FACEBOOK

Plac Wolności 1
88-400 Żnin
Tel. 52 30 20 293
e-mail: znin@muzeumznin.pl

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon