Zbudowali taniej i przed czasem
- Bardzo się cieszę, że po dwudziestu jeden latach starań o budowę ścieżki rowerowej w tym miejscu doczekaliśmy momentu, w którym ona powstała – mówił podczas oficjalnego otwarcia drogi sołtys Laryszowa Piotr Szołtysik.
30 września odbyło się uroczyste oddanie nowej trasy rowerowej. Połączy ona Miedary z Laryszowem. Mieszkańcy naszego powiatu często wspominają o konieczności organizacji i budowy tego typu infrastruktury. Oczywiście nie wszystkie projekty można realizować od razu. Tym bardziej cieszy fakt, że po latach starań mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej ścieżki o długości 1,5 kilometra.
Przetarg na jej budowę ogłoszono już w zeszłym roku. Do konkursu przystąpiły trzy przedsiębiorstwa: P.U.H. Domax, spółka Hucz - obie z Boronowa - oraz lubliniecka firma P.H.U. Larix. Zamawiający wybrali ofertę ostatniego kandydata, która została wyceniona na 1,5 miliona złotych, co pozwoliło uznać ją za najkorzystniejszą. Pozostali uczestnicy konkursu zaproponowali wyższe stawki: 1 535 100 i 1 689 000 złotych. Żadna z kwot nie przekroczyła zaplanowanego przez Zarząd Dróg Powiatowych pułapu w wysokości 1,9 miliona zł. Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem okazał się termin zakończenia budowy. Początkowo zaplanowano go na koniec listopada tego roku. Jak wiemy, w praktyce często okazuje się, że prace mogą się znacznie przeciągać. Jednak tym razem było odwrotnie. Inwestycję oddano do użytkowania z dużym wyprzedzeniem.
Dla bezpieczeństwa mieszkańców
Jak mówią urzędnicy, nowa ścieżka będzie stanowić nie tylko udogodnienie dla rowerzystów, ale także podniesie poziom ich bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedarach.
- Inwestycja nie byłaby możliwa bez współpracy samorządowo–rządowej – podkreślił członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński – Gdyby nie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i gminy Zbrosławice, to raczej nie bylibyśmy w stanie samodzielnie tego wykonać – dodał.
Ścieżka rowerowa postała dzięki finansowemu zaangażowaniu trzech podmiotów: Starostwa Powiatowego, Gminy Zbrosławice oraz Funduszu Dróg Samorządowych, który pokrył połowę kosztów.
fot. Powiat Tarnogórski