Radni apelują w sprawie dojazdów uczniów
Od stycznia 2025 roku pojazdy przedsiębiorstwa GTV BUS nie będą mogły
korzystać z dworca autobusowego w naszym mieście. Infrastrukturą
zawiaduje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Warto mieć na uwadze, że z
usług GTV BUS korzystają Kalety, Woźniki, Boronów i Koszęcin. Uczniowie
wspomnianych gmin także uczęszczają do szkół ponadpodstawowych w
Tarnowskich Górach. Od wielu tygodniu trwają próby znalezienia wyjścia z sytuacji. Temat nie jest jednak łatwy, między innymi ze względu na liczbę zainteresowanych, a także ograniczenia prawne. W listopadzie Powiat Tarnogórski wyraził zgodę na korzystanie przez firmę GTV BUS z przystanków znajdujących się przy ulicy Częstochowskiej. Rozwiązanie zostało wprowadzone na rok.
Wczoraj, 28 listopada, miała miejsce X sesja Rady Miejskiej. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego problemu transportu młodzieży do Tarnowskich Gór z północnych terenów województwa śląskiego. Całość pisma można przeczytać TUTAJ.
Nowy dokument przyjęty
Projekt wywołał dyskusję na sali sesyjnej. Ostatecznie pismo zostało zmodyfikowane. W nowej wersji wzywa samorządowców reprezentujących zainteresowane gminy, a także tarnogórskiego starostę, zarząd GZM oraz ZTM do współpracy.
Radni Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach wyrażają głębokie zaniepokojenie sytuacją uczniów dojeżdżających z sąsiednich gmin Kalety, Koszęcin, Boronów i Woźniki do szkół ponadpodstawowych w Tarnowskich Górach. Od 1 stycznia 2025 r. firma obsługująca transport nie zdołała zapewnić sobie dostępu do odpowiednich przystanków komunikacyjnych na terenie miasta Tarnowskie Góry. Młodzież z tych gmin straci możliwość korzystania z dworca autobusowego w Tarnowskich Górach, co może uniemożliwić wielu uczniom korzystanie z transportu zbiorowego, a w konsekwencji kontynuację nauki w tarnogórskich placówkach. Zarząd Transportu Metropolitalnego tłumaczy tę decyzję ograniczoną przepustowością dworca.
Należy podkreślić, że wybór szkół ponadpodstawowych w Tarnowskich Górach przez uczniów z sąsiednich gmin nie tylko podnosi prestiż miasta, ale niesie ze sobą również wymierne korzyści finansowe. Każdy uczeń w szkole ponadpodstawowej to dodatkowe środki finansowe zasilające budżet powiatu tarnogórskiego, który umożliwia dzięki nim utrzymanie bogatej oferty edukacyjnej, wysokiej jakości nauczania i miejsc pracy dla nauczycieli i innych pracowników szkół. To ważne szczególnie w czasie niżu demograficznego, a tarnogórscy uczniowie i wszyscy tarnogórzanie korzystają na tym najbardziej.
Ponadto uczniowie dojeżdżający do Tarnowskich Gór wraz z rodzinami wspierają lokalną gospodarkę, korzystając z usług, robiąc zakupy i często decydując się na związanie swojej przyszłości z naszym miastem. Mieszkańcy Kalet, Koszęcina, Boronowa i Woźnik od dekad stanowią integralną część lokalnej społeczności i przyczyniają się do rozwoju Tarnowskich Gór.
Wobec tego apelujemy do Starosty Tarnogórskiego, Burmistrza Miasta Kalety, Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, Burmistrza Miasta Woźniki, Wójta Gminy Koszęcin i Wójta Gminy Boronów, Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Zarządu Transportu Metropolitalnego o wyważony dialog, dobrą współpracę oraz zintensyfikowanie działań w celu pozytywnego rozwiązania przedmiotowego problemu zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wszystkich zainteresowanych gmin.
Za treścią projektu uchwały jednogłośnie opowiedzieli się wszyscy obecni podczas sesji radni.
"Okrągły stół" w Tarnowskich Górach
Urząd Miasta podtrzymuje, iż stronami konfliktu są: cztery gminy: Boronów, Kalety, Koszęcin, Woźniki, GTV BUS, ZTM oraz Powiat Tarnogórski. Zamierza jednak pomóc w rozwiązaniu problemu. Burmistrz Arkadiusz Czech zaprosił przedstawicieli wspomnianych organizacji, a do tego także Metropolii GZM, Policji, MZUiM, posłów, członków tarnogórskiej Rady Miejskiej (z każdego klubu i radnych niezrzeszonych). Spotkanie ma dotyczyć wypracowania rozwiązania, które umożliwi efektywny transport mieszkańców innych gmin do naszego miasta. Organizatorzy ustalają termin z uczestnikami zebrania.
Proponujemy nadal: udział w okrągłym komunikacyjnym stole, skorzystanie z naszych dobrych kontaktów w Metropolii, skorzystanie z naszych umiejętności prowadzenia efektywnego dialogu z ZTM - wyliczają urzędnicy miejscy.