Dzień bez Samochodu 2021
Tydzień Mobilności to pomysł Komisji Europejskiej, który realizowany jest już od kilkunastu lat. Tradycyjnie kończy go Dzień bez Samochodu. Związek Transportu Metropolitalnego aktywnie włącza się w międzynarodową akcję.
22 września wszystkie osoby posiadające przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu będą mogły podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. To jeszcze nie koniec atrakcji. W wybranych lokalizacjach spotkamy także przedstawicieli metropolitalnego przewoźnika. Na przykład na terenie tarnogórskiego dworca o godzinie 8:00 kawą poczęstuje nas zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych Andrzej Stangret.
– Dla mnie to jest świetna okazja, aby porozmawiać z pasażerami oraz podziękować im – w symboliczny, sympatyczny sposób – za ich zaufanie, za to, że jeżdżą razem z nami. Zapraszam ich w tym dniu na kawę. Będzie mi szalenie miło – wraz z włodarzami miast – spotkać się, porozmawiać z naszymi mieszkańcami i napić się wspólnie kawy – mówi natomiast Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM, którą spotkamy w Katowicach oraz Rudzie Śląskiej.
Na koniec jeszcze akcent humorystyczny. Dziś warto przyglądać się uważniej kontrolerom biletów wsiadającym do autobusów. W jednego z nich wcieli się aktor Krzysztof Hanke - Bercik z Kabaretu "Rak".
– Wykorzystujemy humorystyczną konwencję, aby zaskoczyć i rozbawić podróżujących, którzy zdecydowali się spędzić „Dzień Bez Samochodu” z nami. Dlatego wierzę, że uda nam się wywołać wiele spontanicznych uśmiechów. Ten sympatyczny pomysł to również forma podziękowania dla tych, którzy są z nami – opowiada Małgorzata Gutowska.
Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka. Eksperci z wizytą i prelekcjami w Tarnowskich Górach
„Pokaż się z ekologicznej strony”
ZTM zaprasza do współpracy także przedsiębiorstwa. Według przewoźnika ma to nie tylko znaczenie PR-owe. Firmy, które będą zainteresowane działaniami na rzecz ekologicznego rozwoju, mogą liczyć na benefity takie jak zniżki na zakup biletów dla swoich pracowników. Dodatkowe korzyści to zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem samochodów służbowych czy opłatami parkingowymi.
– Widzimy swoją szczególną rolę w rozwoju gospodarczym regionu, a także dbałości o jego perspektywę środowiskową. Inicjujemy systemowe projekty B2B – bardzo zależy nam na nawiązaniu współpracy z regionalnymi pracodawcami tak, aby zostali naszymi partnerami w popularyzacji ekologicznej komunikacji miejskiej wśród pracowników - tłumaczy Andrzej Stangret, zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych.
- Szczególnie teraz, w trakcie ETM, zapraszamy do rozmowy duże zakłady z naszego regionu, którym możemy zaproponować indywidualne warunki komercyjne takiej współpracy – dodaje.
Bezpłatny transport publiczny dla uczniów. Sprawdź, na jakich zasadach