Żegnaj Zimo
Pierwsze z wydarzeń to konkurs na najpiękniejszą marzannę lub wiosenny goik. Uczestnicy powinni jednak pamiętać, że prace muszą być wykonane w duchu eco friendly, a więc z materiałów biodegradowalnych i nieszkodzących środowisku naturalnemu. Przewidziane są cztery kategorie wiekowe:
- dzieci do lat 6
- dzieci w wieku 7 – 10 lat
- dzieci w wieku 11 – 14 lat
- młodzież od 15 roku życia i osoby dorosłe
- Spośród zwycięzców wszystkich kategorii dodatkowo wybrana zostanie jedna Marzanna i goik, które staną się oficjalnymi tegorocznymi symbolami zimy i wiosny w naszym mieście. Na wszystkich laureatów czekać będą nagrody rzeczowe - zachęcają organizatorzy.
Prace przynosić można do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim (ul. Srebrna 24) lub przesłać pocztą do 18 marca, do godziny 15:00. Należy dołączyć do nich także metryczkę zawierającą podstawowe dane kontaktowe. Jej wzór dostępny jest TUTAJ. Do wzięcia udziału zaproszone są także osoby spoza Miasteczka Śląskiego.
- Konkurs ma na celu pobudzenie wyobraźni, poczucia estetyki, wsparcie rozwoju artystycznego uczestników, a przede wszystkim aktywizację uczestników w temacie ochrony środowiska. Ma również na celu ukazanie piękna tradycji topienia Marzanny - informują pomysłodawcy.
Ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca. Nazwiska zwycięzców znajdziemy na stronie internetowej MOK oraz facebookowym profilu instytucji.
Rogol św. Jerzego
- Legenda głosi, że w dawnych czasach Miasteczkowianie byli nazywani "rogolami". Dlaczego? Podobno obserwowali zza rogu, kto nadjeżdża i co się dzieje w wiosce obok. Postanowiliśmy nadać słodsze skojarzenie tej nietuzinkowej nazwie, ogłaszając konkurs na wypiek najsmaczniejszego i najbardziej oryginalnego "rogola", który będzie związany z tradycją lub charakterystycznymi elementami w gminie - opowiadają twórcy wydarzenia.
By wziąć udział w tym nietypowym konkursie, uczestnicy zobowiązani są wypełnić kartę zgłoszeniową i wysłać ją mailem (promocja@mok.miasteczko-slskie.pl) do 31 marca. Następnie, 17 kwietnia, do siedziby MOK należy dostarczyć 5-10 gotowych rogali. Jury oceni je nie tylko pod względem smaku, ale także wyglądu, pomysłowości wykonania, a także powiązania z gminą. Tego samego dnia poznamy wyniki.
- Zwycięski rogal otrzyma tytuł „Rogola św. Jerzego” i będzie wypiekany na wszystkie ważne uroczystości w naszej gminie. Na laureatów czekać będą także nagrody rzeczowe - zapraszają organizatorzy.
fot. Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim