Energia słoneczna zasili gminne budynki w Ożarowicach

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większa popularnością. Ożarowickie budynki użyteczności publicznej też zostaną zaopatrzone w instalacje fotowoltaiczne.

Solar 1

Na jakich budynkach zostaną wykonane instalacje?

Władze gminy Ożarowice uzyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na wykonanie instalacji fotowoltaicznych, na budynkach użyteczności publicznej. Prace obejmą następujące obiekty: budynek Świetlicy Wiejskiej w Celinach, budynek LKS Zendek oraz remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w: Ossach, Zendku, Niezdarze, Pyrzowicach i Celinach.

Projekt obejmuje wykonanie instalacji fotowoltaicznych, a także budowę montaż dwóch pomp ciepła (w Świetlicy w Celinach oraz budynku LKS Zendek). Celem inwestycji jest poprawa jakości powietrza, poprzez ograniczenie wytwarzania szkodliwych substancji oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Gmina, za sprawą tego projektu ograniczy również wydatki na zakup energii elektrycznej od zewnętrznych dostawców. Zaoszczędzone pieniądze będą mogły zostać wydane na inne cele publiczne.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Już w XIX wieku zauważono, że poprzez pewne substancje można przekształcić promienie słoneczne w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej jest tzw. moduł fotowoltaiczny, którego zadaniem jest zamiana energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych, a całość obudowana jest w ramy, które następnie układane są w panele słoneczne. By instalacja działała prawidłowo potrzebny jest falownik, który kontroluje przepływ energii oraz zmienia wytworzony prąd stały na zmienny.

Dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczną?

Promienie słoneczne docierają niemal do każdego miejsca na Ziemi. Ze względu na uniwersalność, powszechność i konkurencyjne ceny wytworzenia (w porównaniu do innych źródeł energii odnawialnej), panele słoneczne cieszą się coraz to większą popularnością. Korzystając z fotowoltaiki przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ panele słoneczne nie wytwarzają zanieczyszczeń. Instalacje fotowoltaiczne podreperują również budżet, bo ograniczają zakup energii elektrycznej od dostawców zewnętrznych.

Projekt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych oraz dwóch pomp ciepła w Ożarowicach jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, z którego otrzymano ponad 1,1 mln zł. Wartość całego projektu wynosi 1,4 mln zł. Inwestycja według planu ma się zakończyć w grudniu 2020 roku.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon