Rehabilitacja dla ozdrowieńców
Pracownicy GCR "Repty" zapraszają ozdrowieńców na specjalne zabiegi. Na wizyty mogą zapisywać się nie tylko tarnogórzanie, ale także osoby spoza miasta czy powiatu. Jak mówią sami lekarze, zapotrzebowanie na tego typu rehabilitację jest na prawdę duże.
- Mamy informacje ze szpitali, gdzie powstały oddziały covidowe, że pacjenci, którzy opuszczają taki oddział, są bardzo osłabieni, mają problemy z koncentracją, polineuropatię, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej – mówi Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. - Tymczasem nasi specjaliści od lat znani są z tego, że pomagają stanąć na nogi pacjentom z zaburzeniami ortopedyczno-neurologicznymi - zaznacza.
Na chętnych pacjentów czeka rehabilitacja składająca się z dziesięciu wizyt, z których każda trwa 2-3 godziny. Podczas nich odbywają się zajęcia oraz zabiegi. Całe leczenie zajmuje około dwóch tygodni. Zajęcia odbywają się w Poradni Rehabilitacyjnej oraz Dziennym Ośrodku Rehabilitacji w godzinach: 7:00-18:00.
- O tym, jakie zastosować leczenie, decyduje na pierwszej wizycie lekarz. Może to być indywidualna kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, seanse w kriokomorze, zabiegi krioazotem, ćwiczenia w basenie – wyjaśnia Sylwia Romanowska, kierownik Działu Fizjoterapii. - W uzasadnionych przypadkach możemy zaproponować pacjentowi także inhalacje - dodaje.
Zainteresowani, którzy okres swojej choroby spędzali w szpitalu, skierowanie mogą otrzymać od lekarza pulmonologa. Natomiast osobom przechodzącym przez covid łagodnie zaleca się udanie w tym celu do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Pracownicy placówki w Reptach myślą już o tym, jak pomagać innym potrzebującym.
- Często dochodzą do nas sygnały, że pacjenci opuszczający oddziały covidowe potrzebują pomocy psychologa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, również ją zaproponujemy – zapewnia dyrektor Norbert Komar.
fot. GCR Repty