Synagoga w Tarnowskich Górach ożywa
Wydawało się, że zniszczony w XX wieku obiekt, który dziś byłby jednym z ważniejszych zabytków miasta, przepadł bezpowrotnie. Jednak dzięki staraniom członków Gliwickiej 66, dbających o pamięć o dawnej gminie żydowskiej i pozostałościach po niej, budynek możemy dziś oglądać wirtualnie.
W październiku stowarzyszenie otrzymało dofinasowanie w ramach konkursu "FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023". Wysokość dotacji wyniosła 5 tysięcy złotych.
Wczoraj, 7 listopada, ukazał się efekt końcowy projektu. Wolontariusze zaprezentowali film przedstawiający wizualizację synagogi. Wirtualny model wraz z opisem poszczególnych elementów architektonicznych można także zobaczyć tutaj.
- Powstała w 1864 r. według projektu Salomona Lubowskiego, który współtworzył także projekt synagogi w Gliwicach. Obie budowle były do siebie podobne i reprezentowały styl mauretański, wówczas bardzo popularny w architekturze środkowoeuropejskich synagog. Cechowały go orientalne motywy, stosowanie łuków i kopuł, a także roślinna i geometryczna ornamentyka - opowiadają członkowie stowarzyszenia.
Obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Do niedawna na jego miejscu przy ulicy Królika znajdowało się targowisko. O historii nieistniejącego już gmachu przypominał natomiast pomnik. Podczas tegorocznych robót budowlanych odkryto fundamenty synagogi. Przedstawiciele Gliwickiej 66 spotkali się z władzami miasta, by ustalić, w jaki sposób zadbać o pamięć po obiekcie. Zdecydowano się na:
- obrys przedstawiający rzeczywiste posadowienie dawnej synagogi - wykonany z kostki kamiennej pozyskanej z rozbiórki ulicy Sobieskiego
- mural na ścianie obok placu
- makietę i tablicę informacyjną o historii tego miejsca
Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: "Jest plan upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze w Tarnowskich Górach".