Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, również naszą edukację. Szkoły radzą sobie jak mogą – korzystają z platform edukacyjnych, na których prowadzone są zajęcia online, nauczyciele wysyłają uczniom zadania, filmy, słuchowiska, materiały e-podręczników. Żeby wesprzeć uczniów w tej trudnej sytuacji gmina zakupiła 40 laptopów wartych prawie 100 tys. zł.
We wszystkich tarnogórskich szkołach prowadzone są zajęcia zdalne. Nauczyciele nie ukrywają jednak, że brak odpowiedniego sprzętu utrudnia uczniom uczestniczenie w zajęciach. – Jedyną bolączką szkoły jest fakt, że część uczniów nie ma odpowiedniego sprzętu do korzystania z zajęć – mówi Andrzej Sosna, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolengo Nr 1. Szczególnie, że w ramach przygotowania do egzaminu ósmoklasisty większość dzieci uczestniczyła w próbnym egzaminie on-line.
– Dyrektorzy szkół na bieżąco raportują nam, jak prowadzone są lekcje w szkołach. Z ich relacji wiemy, że nauczanie zdalne przebiega bez większych trudności. Główne problemy, jakie występują, dotyczą zaopatrzenia sprzętowego uczniów lub braku dostępu niektórych rodzin do internetu. Na szczęście są to przypadki sporadyczne – wyjaśnia Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza miasta ds. społecznych. – Wychodząc naprzeciw tym postulatom gmina zakupiła 40 laptopów, które służyć będą najbardziej potrzebującym uczniom do nauki. Ten wart prawie 100 tys. zł sprzęt został już rozdysponowany po szkołach w czwartek i piątek. Koszt zakupu zostanie nam zrefundowany z unijnego programu „Zdalna Szkoła” – dodaje.
Laptopy, które zakupiła gmina mogą okazać się dobrym wyjściem z tej trudnej sytuacji, szczególnie, że potrzebuje ich wielu uczniów. Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 Jolanta Lukawska także zaznacza, że w kwestii zdalnego nauczania występują problemy z dostępem do internetu, ze spowolnieniem internetu oraz ze sprzętem komputerowym.
– Bywa, że brakuje komputera w domu lub do dyspozycji jest tylko jeden komputer na kilku użytkowników. Inne problemy to nieodpowiednie oprogramowanie i brak systemów antywirusowych – opowiada. – Na szczęście tylko nieliczni uczniowie logują się niesystematycznie i z opóźnieniem przesyłają prace – tłumacząc się trudnościami technicznymi. Nauczyciele na bieżąco monitorują sprawę i są w stałym kontakcie z rodzicami – dodaje.
W tarnogórskich szkołach nauczanie zdalne odbywa się różnie. W Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika nauczyciele pracują głównie w oparciu o dziennik elektroniczny. Dodatkowo wykorzystują platformy edukacyjne typu WSiP, GWO, Nowa Era, filmy edukacyjne umieszczone w sieci oraz e-podręczniki. – Pracujemy też na programach w ramach pakietu office 365 dla szkół, nauczycieli i uczniów – informuje Krzysztof Siwiec, dyrektor szkoły.
Zdalne nauczanie odbywa się także bez zastrzeżeń w Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Tarnowskich Górach. – Oficjalnymi narzędziami komunikacyjnymi z uczniami i rodzicami są e-dziennik oraz komunikacja mailowa. Za pomocą dziennika wysyłane są też załączniki, pliki tekstowe, zdjęcia – mówi Agnieszka Masłowska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Tarnowskich Górach.
W przypadku edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele wykorzystują nagrania edukacyjne, układanki, gry i filmiki ze stron internetowych, zarówno tych proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak również innych darmowych, dostępnych dla uczniów. Są to np. e-podręczniki.pl (strona MEN), PisuPisu.pl, matzoo.pl, youtube, pinterst.com i inne.
– Rodzice wysyłają do nauczycieli informacje zwrotne: nagrania z filmikami przygotowanymi przez uczniów, zdjęcia prac plastycznych, technicznych, wykonanych ćwiczeń w zeszytach ćwiczeń, zdjęcia zeszytów przedmiotowych z zadaniami, kaligrafią, rysunkami dzieci. Najczęściej otrzymują je poprzez wiadomości w dzienniku elektronicznym, aplikację WhatsApp, Messenger lub pocztę założoną na potrzeby nauczania zdalnego. Nauczyciele systematycznie oceniają prace uczniów, informując o wynikach rodziców – mówi dyrektor Wiesława Wrona. – Rodzice wysyłają informacje w czasie dla siebie i dla uczniów wygodnym. Dzieci mogą również pracować
w czasie dla siebie najbardziej optymalnym, dostosowanym do całej Rodziny i własnych potrzeb – zaznacza.
Starsi uczniowie odbierają zadania od nauczycieli za pomocą poczty elektronicznej na e–dzienniku. Również tą drogą otrzymują informacje zwrotne o uzyskanych ocenach.– Nauczyciele WF stworzyli kanał na platformie YouTube, w którym prezentują różne możliwości ćwiczeń do wykonania w domu. Materiał opracowali samodzielnie, a prezentacji dokonują nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły lub współpracujący ze szkołą zawodnicy MKS Skarbek i UKS Dwójka – zaznacza dyrektor.
Nauczyciele w swojej pracy korzystają z prezentacji multimedialnych, słuchowisk radiowych, e-podręczników, lekcji na YouTubie, ekranizacji lektur szkolnych, komunikatora ZOOM, wysyłają młodzieży linki do bajek i legend w ramach cyklu: „Czytanie przed spaniem. Cała Polska czyta dzieciom”.