Muzyka klezmerska
Niegdyś rodzaj tej muzyki związany był ściśle z obrzędami religijnymi. Rozpowszechniła się w drugiej połowie XVIII wieku poprzez grupę wędrujących żydowskich muzykantów. Muzyka klezmerska jest głównie kojarzona z takimi instrumentami jak: trąbka, instrumenty perkusyjne czy harfy i liry bądź skrzypce, klarnet i kontrabas. Zawód klezmera przekazywano pokoleniowo i był szanowanym fachem. Muzyka ta uświetniała różnego rodzaju ceremonie. Z czasem utworzyło się jej kilkanaście nurtów, od bardziej sakralnej po rozrywkową. Obecnie muzyka klezmerska przechodzi wielką metamorfozę. Artyści łączą ją z elementami jazzu, folku, elektroniki, rocka a nawet reggae czy hip-hopu.
Gwiazda koncertu – Klezmorim Trio
Klezmorim Trio to zespół stworzony przez absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, których losy połączyła miłość do bałkańskiej i aszkenazyjskiej muzyki klezmerskiej. Autorskie aranżacje dawnych utworów przenoszą odbiorców w odległe czasy, opowiadają wyjątkowe historie przy czym cieszą ucho nowatorskim brzmieniem. Koncerty grupy cieszą się dużą popularnością, a publiczność przyjmuje ich niezwykle gorąco.
Koncert na terenie niezwykłego cmentarza
Wydarzenie ma na celu nie tylko pobudzić nasz zmysł słuchu, ale też zwrócić uwagę na niszczejący teren XIX wiecznej nekropolii znajdującej się przy ulicy Gliwickiej 66. Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach powstał w 1822 roku. Zachowało się na nim około dwustu nagrobków, niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie. W 1894 roku wzniesiono dom pogrzebowy, który obecnie jest w opłakanym stanie, z pomieszczeniami do przygotowania zwłok do pogrzebu i mieszkaniem stróża. W części domu, która jest w dobrym stanie mieszka rodzina. Cmentarzem opiekuje się Stowarzyszenie Gliwicka 66, która prowadzi na jego terenie liczne prace porządkowe. Działania te mają polepszyć stan nekropolii, która ma duże znaczenie dla lokalnych mieszkańców oraz jest postrzegana jako obiekt edukacyjny i turystyczny.
Ze względu na panującą epidemie koronawirusa koncert zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Uczestnicy proszeni są o zapoznanie się z obowiązującymi podczas imprezy zasadami bezpieczeństwa zgodnie z „Regulaminem zachowania bezpieczeństwa” dostępnego na stronie internetowej oraz na facebooku Stowarzyszenia Góry Kultury. Należy również pamiętać o konieczności zakrywania ust i nosa oraz o zachowaniu dystansu społecznego. Ponadto z powodu konieczności ogrodzenia spektaklu ilość miejsc jest ograniczona, więc należy przybyć wcześniej.
fot. UM Tarnowskie Góry