Lubimy ręczną
Piłka ręczna w naszym kraju od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Kochamy sporty drużynowe – szczypiorniści w Polsce mają wielu kibiców, podobnie jak siatkarze, czy oczywiście piłkarze. PGNiG Superliga w Piłce Ręcznej Mężczyzn jest jedną z najchętniej oglądanych, a także obstawianych rozgrywek sportowych w kraju. Spotkania mocnych drużyn zawsze są dobrą okazją do dodatkowej rozrywki w postaci typowania zakładów bukmacherskich. Tak również będzie w przypadku nadchodzącego meczu pomiędzy Grupą Azoty Unia Tarnów, a Torusem Wybrzeże Gdańsk. Kibice piłki ręcznej oraz miłośnicy zakładów sportowych już zacierają ręce. Oferta bukmacherów oczywiście umożliwia obstawianie Superligi w Piłce Ręcznej, a jedną z ciekawszych na obecnym rynku zakładów, prezentuje PZBuk, czyli Polskie Zakłady Bukmacherskie. Coraz więcej typerów wybiera właśnie PZBuk, opinie ekspertów na temat tego bukmachera także są zachęcające. Dla lokalnych kibiców, okazja do obstawiania meczy ulubionej drużyny to zawsze dodatkowy zastrzyk emocji i sportowej rozrywki. A piłka ręczna obok żużla to ulubiony sport tarnowian.
Tarnowska Unia
Powstała w 1960 roku Grupa Azoty Unia Tarnów (kiedyś Grupa Azoty SPR Tarnów) to męski klub piłki ręcznej, kontynuujący tradycje sekcji szczypiornistów ZKS Unia Tarnów. Od 2012 do 2019 roku drużyna z Tarnowa występowała w I lidze, w maju 2019 po pokonaniu w dwumeczu Nielby Wągrowiec, tarnowscy szczypiorniści ponownie awansowali do Superligi. Nadchodzący mecz z zespołem Torus Wybrzeże Gdańsk może poprawić pozycję biało-niebieskich, oczywiście pod warunkiem zwycięstwa, za które mocno trzymamy kciuki. Wśród największych sukcesów tarnowskiej drużyny warto wymienić mistrzostwo I ligi dwa sezony z rzędu w latach 2017-2019, występy w Ekstraklasie w latach 1991-1994 oraz od 2019 roku, a także zdobycie drugiego miejsca w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2020/21, czy udział w Lidze Europejskiej w sezonie 2021/22.
Nasi Przeciwnicy
Ostatnie bezpośrednie starcia Grupy Azoty Unia Tarnów z Taurusem Wybrzeże Gdańsk były dla tarnowian dość pechowe. Dwa najświeższe spotkania, w maju 2022 oraz w grudniu 2021, Unia przegrała różnicą zaledwie jednego punktu. Zwycięstwo nad gdańszczanami, tarnowianie ostatni raz świętowali w kwietniu 2021 roku, kiedy to wygrali 29-23. Liczymy, że zadziała tu zasada do trzech razy sztuka i po dwóch przegranych z rzędu, biało-niebiescy pokonają tym razem drużynę z Wybrzeża. Kibicujemy i trzymamy kciuki!
Problem na prawej
Największym problemem Grupy Azoty Unia Tarnów od początku sezonu była kontuzja Białorusina Dmitrija Smolikowa, grającego na prawym skrzydle, co zmusiło trenera Tomasza Strząbałę do podjęcia decyzji o ściągnięciu do Tarnowa doświadczonego Marcina Wajdę. Poza praworęcznym Tarasem Minockim będzie on wzmocnieniem prawej strony, podczas dłuższej nieobecności kontuzjowanego zawodnika z Białorusi. Marcin Wajda jest leworęcznym zawodnikiem, który pierwszy raz trafił do Tarnowa w 2012 roku, awansował z Unią do Superligi, gdzie rozegrał dwa sezony. Sezon 2021/22 rozegrał w pierwszoligowym AZS AGH Kraków, zostając piątym najlepszym strzelcem rozgrywek. Obecny sezon rozpoczął w Orle Przeworsk, gdzie rozegrał zaledwie dwa spotkania. Wajda podpisał umowę z Unią do końca bieżącego sezonu i będzie wzmocnieniem na prawym skrzydle oraz rozegraniu. Obie drużyny prezentują się naprawdę dobrze, liczymy więc na świetne widowisko.
„Silniejsi niż wczoraj”
Motto Grupy Azoty Unia Tarnów brzmi „Silniejsi niż wczoraj”, a idea jaka przyświeca organizacji to wejście w nowoczesność z poszanowaniem historii. Stąd symboliczna Jaskółka w logo drużyny ale i nazwie Areny, w której tarnowianie rozgrywają swoje mecze. Znak nowoczesny, ale też prosty i ponadczasowy, starannie dopracowany i ponadczasowy. Po 10 latach przerwy do nazwy tarnowskiej drużyny powróciła też historyczna „Unia”. Tarnowianie od 2011 roku swoje mecze rozgrywali pod szyldem „SPR” – Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. W sercach tarnowskich kibiców jednak słowo „Unia” było zakorzenione mocniej i od dawna, nie tylko dzięki najpopularniejszym sekcjom piłkarskiej i żużlowej, ale też koszykarskiej, lekkoatletycznej oraz właśnie dzięki sekcji piłki ręcznej, która istniała w ZKS Unii Tarnów od 1978 roku, a po jej wyodrębnieniu jako niezależny klub, istniała już pod inną nazwą. Można zatem stwierdzić, że historia zatoczyła koło, jak jaskółka.