Pandemia pokrzyżowała plany
Już w kwietniu dowiedzieliśmy się, że planowany tradycyjnie na drugi weekend września festiwal nie odbędzie się. Z pewnością taka decyzja nie była dla władz łatwa, nie tylko ze względu na walory artystyczno-promocyjne, ale także finansowe. Urząd miasta zapowiedział, że fundusze zarezerwowane na cel imprezy, czyli około 500 tysięcy złotych, zostaną przeznaczone na walkę z epidemią. Dotyczy to zarówno tematu zdrowia mieszkańców, jak i kwestii optymalizacji strat gospodarczych.
- Podczas Gwarków 2021, gdy uporamy się z tym najważniejszym problemem, mamy nadzieję – bawić będziemy się podwójnie i hucznie - mówili urzędnicy.
Pochodu nie będzie, ale...
Mimo wszystko organizatorzy postanowili dać rozczarowanym tarnogórzanom choć namiastkę tradycyjnych obchodów. Od sierpnia na facebookowym profilu Gwarki 2020 online można zobaczyć zdjęcia, nagrania i materiały z minionych edycji. Wśród nich znajdziemy tak archiwalne ciekawostki, jak wspomnienia z Gwarków w 1957 roku. Co się zmieniło, a co pozostało do "naszych czasów"? Co tańczyło się wtedy na Rynku? Która Marysieńka była najładniejsza? Co w historycznym pochodzie robili Indianie? Na wszystkie to pytania ciekawi znajdą odpowiedzi właśnie na stronie tegorocznej imprezy. Za projekt odpowiada Urząd Miasta, Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszeni Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
A może jednak?
Niedawno pojawiła się informacja, że może jednak w naszym mieście uda się zorganizować - na mniejsza skalę i w trochę innej formie - wydarzenie, które zrekompensuje ukochane przez wielu Gwarki. Organizatorzy Festiwalu Żywe Srebro już dziś zapraszają na wyjątkowe weekend 11-13 września.
- Dla wszystkich amatorów kultury, muzyki, a nawet sztuki przygotowujemy trzy dni pełne całkowicie bezpiecznych zachwytów i okrzyków radości - zachęcają pomysłodawcy. - Właśnie w ten wyjątkowy weekend znane grupy i organizacje połączą się w jedno, tworząc pod wspólną agendą wydarzenie na skalę najpiękniejszych festiwali świata - dodają.
Na razie organizatorzy nie zdradzą wiele w temacie harmonogramu, czy zaproszonych gości. Szykujmy się więc na prawdziwą niespodziankę. Wiemy natomiast, kto już przyłączył się do projektu i to może stanowić pewną wskazówkę. Wśród partnerów wydarzenia znajdziemy organizacje takie jak: dokumentprojektu.pl, Pralnia, Gliwicka 66, Slow. Kreatywna Kofeina, Galeria Sztuki Inny Śląsk, Stara Stajnia u Wojtachy, Silesian Brass Quartet, Na krańcu Królestwa, am Ende des Reiches, Góry Kultury. Więcej informacji wkrótce pojawi się na stronie wydarzenia. Zachęcamy do śledzenia poczynań organizatorów oraz rzecz jasna wzięcia udziału!
fot. Festiwal Żywe Srebro