Co prawda do tegorocznej edycji Gwarków zostało jeszcze trochę tygodni, ale już dziś warto umilić sobie ten czas oczekiwania i poznać bardziej osoby, które we wrześniu zobaczymy w tradycyjnym pochodzie. Niektóre z nich znamy bardzo dobrze, inne prawie zaginęły w mrokach dziejów, kobiety i mężczyźni, arystokraci i robotnicy, duchowni, żołnierze, a nawet... postać z legend. Postaramy się trochę przybliżyć ich ciekawe historie.
Jan II Dobry
W jego epitafium czytamy:
"Sławny i znany książę, Pan Jan na Śląsku, książę ostatni Opola i Głogówka, a także Pan Raciborza, wobec Boga i ludzi pobożnością i dobrodziejstwami wielce zasłużony".
Urodził się około 1460 roku, zmarł w 1532 roku. Panował nad ziemiami, na których dziś znajdują się: Bytom, Gliwice, Koźle, Niemodlin, Opole, Racibórz, Strzelce, Toszek, a także Tarnowskie Góry.
Ordunek Gorny i początki Srebrnego Miasta
Jaki wpływ na Tarnowskie Góry miał książę opolski? Wielki! To między innymi dzięki jego decyzjom miasto zaczęło przyciągać nowych osadników i intensywnie się rozwijać. 1526 rok miał kluczowe znaczenie.
- 30 kwietnia Jan II książę opolski zwany Dobrym oraz margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach nadali przywilej wolności górniczej ("Bergfreiheit") na terenie swoich włości. Uprawnienia te zachęciły gwarków (głównie z okolic księstwa Ansbach oraz Olkusza) do osiedlania się w rejonie powstającego miasta - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Na historycznej scenie pojawia się druga ważna postać - Jerzy Hohenzollern. Wrócimy jeszcze do niego, ale na razie wspomnijmy, że wspólnie z Janem II władał terenami miasta. Kolejną ważną datą jest rok 1528.
- Margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach oraz książę opolski Jan II wydali napisaną po polsku, czesku i niemiecku ustawę zwaną "Ordunkiem Gornym" - zawierającą 72 artykuły regulujące działalność górników i kopalń. Dokument ten ustanawiał m.in. władzę górniczą i miejską w Tarnowskich Górach. Rok później książę nadał Tarnowskim Górom pierwszy w historii herb nazywany piastowskim - tłumaczą członkowie SMZT.
Znaleźć na nim można było górnicze symbole - pyrlik i żelosko, a także skrzydło pochodzące z herbu Jana II Dobrego. Sam książę pojawia się na koniu podczas pochodu gwarkowskiego. Za nim natomiast podążają gwarkowie z Ordunkiem Gornym.
Może Cię zainteresować: