Jerzy Hohenzollern-Ansbach
Nasz dzisiejszy bohater urodził się w 1484 roku w - jak nietrudno się domyślić - Ansbach. Politykiem był nie najgorszym, a dzięki temu udało mu się między innym zapewnić sobie dziedziczenie po Janie II Dobrym. Gdyby zmarł on bezpotomnie, Jerzy otrzymałby między innymi Tarnowskie Góry. Tak też się stało, ale zanim jeszcze pożegnamy księcia Jana, zobaczmy, co udało im się wspólnie zrobić dla Tarnowskich Gór.
- 30 kwietnia Jan II książę opolski zwany Dobrym oraz margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach nadali przywilej wolności górniczej ("Bergfreiheit") na terenie swoich włości. Uprawnienia te zachęciły gwarków (głównie z okolic księstwa Ansbach oraz Olkusza) do osiedlania się w rejonie powstającego miasta - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
By usprawnić rozwój nowego miasta, Jerzy sprowadzał doświadczonych górników z Frankonii, a także z Turyngii. To jednak nie wszystko. W roku 1528 pojawił się kolejny bardzo ważny dla Tarnowskich Gór dokument.
- Margrabia Jerzy Hohenzollern-Ansbach oraz książę opolski Jan II wydali napisaną po polsku, czesku i niemiecku ustawę zwaną "Ordunkiem Gornym" - zawierającą 72 artykuły regulujące działalność górników i kopalń. Dokument ten ustanawiał m.in. władzę górniczą i miejską w Tarnowskich Górach. Rok później książę nadał Tarnowskim Górom pierwszy w historii herb nazywany piastowskim - tłumaczą członkowie SMZT.
Hohenzollernowie i tarnogórski herb
Po Jerzym spadek przejął jego syn - Jerzy Fryderyk. Pamiątką po nim jest herb, który do dzisiaj jest używany w Tarnowskich Górach. Jerzy Fryderyk wydał wiele dokumentów dla tarnogórzan. W 1599 r. wystawił Przywilej Generalny, w którym ostatecznie potwierdził dawne i nadał nowe prawa "Wolnego Miasta Górniczego".
W herbie przez niego nadanym znaczące miejsca zajmuje czarny orzeł - znak rodu Hohenzollernów. Złote skrzydło pochodzi natomiast z herbu Jana II Dobrego. Pyrlik i żelosko przypominają o górniczej tradycji miasta. Po XX-wiecznych zawieruchach dziejowych, herb został przywrócony w 2002 roku.
- Decyzja Radnych przywraca tarnogórzanom pamięć o historii ich miasta i poprzez tenże herb potwierdza bogatą i różnorodną przeszłość miasta, jego wielokulturowy charakter, a tym samym europejskie korzenie - stwierdzają przedstawiciele Urzędu Miasta.
Poznaj także historię: