Hałda na liście UNESCO
Historyczne obiekty wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa to nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Sztolnia Czarnego Pstrąga. W skład kompleksu pogórniczego wchodzi także hałda popłuczkowa.
- Hałda popłuczkowa, to pozostałość po działającym do początku XX wieku centralnym zakładzie uzdatniania rudy dla kopalni ołowiu, srebra i cynku Fryderyk. Wysoka na 17 m hałda to sporych rozmiarów usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki. Niezbędną do niej wodę dostarczały pompy maszyny parowej z szybu Pokój, a później zakład wodociągowy Staszic - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Jak dojechać?
Hałda znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Długiej z ulicą Małą, zaraz obok trasy wąskotorówki. Dostać się tam możemy samochodem, skręcając z drogi krajowej nr 11 w ul. Główną, a następnie w ul. Małą. Warto jednak zostawić pojazd na przykład na bezpłatnym parkingu przy Kopalni Srebra i przejść pieszo pozostały odcinek.
Pamiętać należy, że na hałdę nie wolno wjeżdżać pojazdami spalinowymi. Jest to obiekt bardzo cenny, a rajdy, jakie urządzali tutaj kierowcy quadów i motocykli, uszkodziły go w sposób znaczący.
Piękna panorama miasta gwarków
Mimo że hałda jest dość oddalona od innych atrakcji naszego miasta - od samej Kopalni Srebra dzielą ją ponad dwa kilometry - naprawdę warto się na nią wspiąć. Z góry rozciąga się przepiękny widok na Tarnowskie Góry. Zobaczyć można najważniejsze obiekty śródmieścia, ale także Rezerwat Segiet czy Park Repecki.
- Hałda, częściowo zadrzewiona i porośnięta rzadkimi i chronionymi murawami galmanowymi, jest dziś wśród przyległych do niej użytków rolnych wyraźnym wyniesieniem, kształtującym krajobraz okolicy. Skruszona dolomitowa skała i domieszka drobin brunatnej rudy żelaza nadały jej pomarańczową, przechodzącą niekiedy w czerwień, barwę - tłumaczą przedstawiciele SMZT.
Kiedy będziemy już w okolicy hałdy, warto podejść kawałek w stronę wschodnią. Nieopodal znajduje się Kanion Tarnogórski. Z okien pojazdu widzą go nawet pasażerowie autobusów M3 i 19. Z bliska miejsce to robi jeszcze większe wrażenie.
Wycieczka ekobusem
Zabytkowa Kopalnia Srebra poszerza wachlarz oferowanych atrakcji. W tym sezonie zaprasza turystów na przejażdżkę z oprowadzaniem. Ekobusik wyrusza spod budynku należącego do kopalni (ul. Szczęść Boże 81) i zawozi gości aż pod hałdę. Po drodze uczestnicy mogą zobaczyć szyb Bohr (część Sztolni Głębokiej Fryderyk). Cała trasa zajmuje około 90 minut.
Bilety kosztują 35 złotych, maluchy do 2 lat podróżują bezpłatnie. Wejściówki dostępne są w kasie kopalni oraz na stronie internetowej.
A może by tak... pomorsować!
Od niedawna w pobliskiej Sztolni Czarnego Pstrąga można nie tylko przepłynąć łódką stare korytarze, ale także... wykąpać się w zimnej wodzie. Morsowanie trwa 45 minut. Temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza. Po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji w morsowaniu mogą wziąć udział osoby dorosłe. Młodzież w wieku 16-18 lat musi posiadać oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (wzór dostępny na stronie internetowej). Wybierając się na mroźną kąpiel pamiętajmy o zabraniu pełnych butów na płaskiej podeszwie, czapki oraz rękawiczek.
fot. U.G./Zabytkowa Kopalnia Srebra