Dla nich to już historia
Tego lata świętowaliśmy 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To właśnie w naszym mieście, w zakładzie Fazos rozpoczął się pierwszy strajk na Śląsku. Determinacja tarnogórzan pociągnęła do zorganizowania manifestów także pracowników innych ośrodków przemysłowych naszego regionu. Z tej okazji, by uczcić lokalnych uczestników słynnych protestów, Terenowa Sekcja NSZZ Solidarność Powiatu Tarnogórskiego zaprosiła uczniów szkół do konkursu multimedialnego. W przygotowanie akcji zaangażowali się także: Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Marszałkowski w Katowicach, a także Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach.
Zadaniem młodzieży było stworzenie prezentacji opowiadającej o tym, jak nowe pokolenie postrzega Solidarność. Dla nastolatków ten temat nie jest sprawą oczywistą, nie mają własnych wspomnień dotyczących strajków, stanu wojennego czy pierwszych wolnych wyborów. Wszystkie te wydarzenia znają jedynie z lekcji historii lub opowieści rodzinnych. Te właśnie spotkania i ustne przekazy mogły stanowić inspirację dla uczestników konkursu. Z pewnością przydały się także stare plakaty, ulotki czy gazety przechowywane na co dzień w szufladach dziadków.
- Każdy rok niesie za sobą rocznice ważnych wydarzeń. Niektóre z nich na trwałe już wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych czy państwowych i są obchodzone z należną powagą - opowiada Iwona Pilc, nauczycielka przygotowująca do konkursu dwóch nagrodzonych. - Na rok 2020 zaplanowanych było wiele obchodów rocznic wydarzeń, które miały ogromny wpływ na losy Polski i narodu polskiego, a nawet wpłynęły na losy całego świata - dodaje.
Gratulacje dla laureatów
Na piątkowej gali rozdania nagród w Tarnogórskim Centrum Kultury pojawili się między innymi: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
- Ta rocznica zadedykowana jest przede wszystkim bohaterom bezimiennym, robotnikom, którzy stanęli do strajków i zapoczątkowali trudną drogę do wolności - mówił podczas wydarzenia Piotr Duda.
Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach wiekowych. Kto stanął na podium?
Szkoły podstawowe
- 1 miejsce: Zofia Woźniczka (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
- 2 miejsce: Jakub Cieślik (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boruszowicach)
- 3 miejsce: Natalia Mycek (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
- Wyróżnienia: Elżbieta Gołkowska, Natalia Stefanowska, Tomasz Pradela i Dominik Skwara
Szkoły ponadpodstawowe:
- 1 miejsce: Igor Kurzak (Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych)
- 2 miejsce: Weronika Brol (Wieloprofilowy Zespół Szkół)
- 3 miejsce: Wiktoria Kwiotek (Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej)
- Wyróżnienia: Aleksandra Sumera, Beata Czaja, Julia Rytczak, Maria Czarnecka oraz Karolina Grabowska
Młodym historykom oraz ich nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
fot. UM Tarnowskie Góry