Historia oczami młodzieży. Uczniowie pokazali, czym jest dla nich Solidarność

W piątek młodzi ludzie z powiatu tarnogórskiego odebrali nagrody w konkursie „NSZZ Solidarność – trudne drogi do wolności”. Przedstawiamy autorów najlepszych prezentacji.

Dla nich to już historia

Tego lata świętowaliśmy 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To właśnie w naszym mieście, w zakładzie Fazos rozpoczął się pierwszy strajk na Śląsku. Determinacja tarnogórzan pociągnęła do zorganizowania manifestów także pracowników innych ośrodków przemysłowych naszego regionu. Z tej okazji, by uczcić lokalnych uczestników słynnych protestów, Terenowa Sekcja NSZZ Solidarność Powiatu Tarnogórskiego zaprosiła uczniów szkół do konkursu multimedialnego. W przygotowanie akcji zaangażowali się także: Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Marszałkowski w Katowicach, a także Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach.

Zadaniem młodzieży było stworzenie prezentacji opowiadającej o tym, jak nowe pokolenie postrzega Solidarność. Dla nastolatków ten temat nie jest sprawą oczywistą, nie mają własnych wspomnień dotyczących strajków, stanu wojennego czy pierwszych wolnych wyborów. Wszystkie te wydarzenia znają jedynie z lekcji historii lub opowieści rodzinnych. Te właśnie spotkania i ustne przekazy mogły stanowić inspirację dla uczestników konkursu. Z pewnością przydały się także stare plakaty, ulotki czy gazety przechowywane na co dzień w szufladach dziadków.

- Każdy rok niesie za sobą rocznice ważnych wydarzeń. Niektóre z nich na trwałe już wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych czy państwowych i są obchodzone z należną powagą - opowiada Iwona Pilc, nauczycielka przygotowująca do konkursu dwóch nagrodzonych. - Na rok 2020 zaplanowanych było wiele obchodów rocznic wydarzeń, które miały ogromny wpływ na losy Polski i narodu polskiego, a nawet wpłynęły na losy całego świata - dodaje.

Gratulacje dla laureatów

Na piątkowej gali rozdania nagród w Tarnogórskim Centrum Kultury pojawili się między innymi: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

- Ta rocznica zadedykowana jest przede wszystkim bohaterom bezimiennym, robotnikom, którzy stanęli do strajków i zapoczątkowali trudną drogę do wolności - mówił podczas wydarzenia Piotr Duda.

Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach wiekowych. Kto stanął na podium?

Szkoły podstawowe

  • 1 miejsce: Zofia Woźniczka (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
  • 2 miejsce: Jakub Cieślik (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boruszowicach)
  • 3 miejsce: Natalia Mycek (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
  • Wyróżnienia: Elżbieta Gołkowska, Natalia Stefanowska, Tomasz Pradela i Dominik Skwara

Szkoły ponadpodstawowe:

  • 1 miejsce: Igor Kurzak (Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych)
  • 2 miejsce: Weronika Brol (Wieloprofilowy Zespół Szkół)
  • 3 miejsce: Wiktoria Kwiotek (Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej)
  • Wyróżnienia: Aleksandra Sumera, Beata Czaja, Julia Rytczak, Maria Czarnecka oraz Karolina Grabowska

Młodym historykom oraz ich nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama