W październiku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na ten aspekt naszego funkcjonowania. Jednak tego typu problemy to niestety codzienność wielu osób. Z czym najczęściej obecnie borykają się dzieci?
Aktualnie dzieci najczęściej borykają się z trudnościami w relacjach rówieśniczych, emocjonalno-społecznych o podłożu lękowym, zaburzeniami postrzegania własnego ciała, jak i własnej wartości, a także trudnościami z koncentracją, co czasem bywa przejawem większych problemów. W związku z tymi trudnościami w relacjach z kolegami, koleżankami i coraz częściej z rodzicami, dzieci, aby zrekompensować sobie ten deficyt, uciekają w świat wirtualny.
Może nie każdy wie, ale podstawową pomoc w tym zakresie można uzyskać w szkole. Wsparciem służy psycholog i pedagog…
Psycholog, pedagog szkolny, jak i pedagog specjalny, są ekspertami, do których dzieci przychodzą porozmawiać o czymś, co ich martwi czy złości, a czasem potrzebują tylko się wygadać. Możemy wspomóc dziecko w dalszym rozwiązywaniu jego trudności. Czasem nasza pomoc opiera się na rozmowie, a czasem proponujemy dzieciom zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne lub rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, podczas których już w dłuższej perspektywie rozpracowujemy dany problem. Staramy się współpracować również z rodzicami w zakresie wspólnego poszukiwania jak najlepszych sposobów rozwiązywania danego problemu.
W placówkach powstają specjalne przestrzenie, gdzie łatwiej jest przeprowadzać spotkania z dziećmi wymagającymi szczególnej uwagi. W Boruszowicach można zobaczyć przykład wykorzystania nowoczesnych technologii.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boruszowicach, a dokładniej w sali nad przedszkolem, powstała nowa przestrzeń do pracy - gabinet Integracji Sensorycznej. Nowa sala na pierwszy rzut oka przypomina kolorowy plac zabaw - miejsce przepełnione radością i swobodą. Skojarzenia jak najbardziej trafne, ponieważ terapia Integracji Sensorycznej jest formą wsparcia rozwoju dziecka. Poprzez stymulację określonych zmysłów i ich integracji, następuje usprawnianie funkcji motorycznych, koordynacji i uwagi. Terapia odbywa się w specjalnie dostosowanym pomieszczeniu, które pozwala terapeucie poprzez wykorzystanie specjalistycznego wyposażenia, zastosować odpowiednie technik integrujące bodźce zmysłowe oraz doświadczenia płynące do ośrodkowego układu nerwowego. Nowa sala stała się również dodatkową przestrzenią do pracy dla innych specjalistów, jak i samych przedszkolaków. Dzieci w formie luźnej zabawy mają możliwość uatrakcyjnić swój dzień w placówce.
"Emocje w kropce". Szkoła z Boruszowic świętowała dzień kreatywności, odwagi i zabawy
Szkoła stworzyła też warunki do przeprowadzania terapii Tomatisa. Jak to właściwie działa i kto może z niej skorzystać?
W terapii Tomatisa kluczową rolę odgrywa muzyka, która jest podawana przez specjalne słuchawki i pobudza w mózgu ośrodki emocji, mowy i myślenia. W zależności od programu dźwięki są filtrowane i bramkowane, aby rozwinąć działanie danej struktury w mózgu. Terapia wpływa również pośrednio na koordynację ruchową, koncentrację uwagi, zapamiętywanie. W terapii wykorzystywana jest muzyka klasyczna, szczególnie Mozart i Strauss - ten rodzaj muzyki odpowiada za pobudzenie do działania, dodanie energii, poprawia funkcjonalnie ruchowe. Występują również chorały gregoriańskie, które zdecydowanie poprawiają skupienie, wyciszenie. W tym roku będzie realizowana w naszej szkole innowacja pedagogiczna z wykorzystaniem tejże metody w terapii dzieci jąkających się.
Warto wspomnieć również o zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych - to też ciekawa forma wzmocnienia potencjału uczniów.
Taki typ zajęć wykorzystuje mocne strony dzieci. Zajęcia są prowadzone w taki sposób, aby zainteresowania, umiejętności wzmacniały dziecko i pomagały mu uporać się z trudnościami szkolnymi. Podczas zajęć wykorzystujemy elementy szeroko pojętej arteterapii, czyli jest miejsce na malowanie, tańczenie, wsłuchanie się w muzykę i na zabawę.
Oprócz metod specjalistycznych istnieje wiele sposobów, by samemu wesprzeć swoją kondycję psychiczną. Co sami możemy zrobić dla swojego zdrowia w tym temacie?
To prawda - metod jest wiele i czasem trzeba wypróbować różne, zanim dojdzie się do tych, które wywołują w nas pozytywny skutek i nas wspierają. Istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą/szkołą a domem, co właściwie w praktyce okazuje się nie takie łatwe do osiągnięcia. Jednakże metodą małych kroczków można to wypracować.
Pamiętajmy o tym, że w takim aktualnie zabieganym czasie warto znaleźć chwilę dla siebie, na swoje ulubione hobby, coś co sprawia nam przyjemność. Czasem wystarczy tylko kilka minut, aby już trochę odetchnąć i nabrać innej perspektywy.
Ważne jest również, aby zadbać o swoją sieć wsparcia, czyli po prostu rodzinę i przyjaciół. Pewnie większość z nas w ciężkiej chwili dzwoni np. do mamy, przyjaciółki, aby się po prostu wygadać, uzyskać poradę. W przypadku, gdy problem jest trudniejszy lub nie chcemy o czymś rozmawiać z najbliższymi, zachęcamy do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą, którzy profesjonalnie wesprą Was w trudnej sytuacji.
Tak samo jak zdrowie fizyczne, tak też kondycja psychiczna wymaga profilaktyki. Co poleciłyby Panie szczególnie?
Zadbanie o swoje emocje i poczucie własnej wartości. Przystańmy na chwilę i zastanówmy się nad tym, co czujemy - czy są to emocje przyjemne, czy nieprzyjemne. Może warto coś zmienić np. w strategii radzenia sobie w trudnej sytuacji. No i przede wszystkim myślmy o sobie dobrze - jesteśmy swoimi największymi przyjaciółmi, więc mówmy sobie miłe słowa, doceniajmy starania i osiągnięte sukcesy. Bądźmy dla siebie dobrzy.
Może Cię zainteresować:
Dzień Misia w szkołach naszego powiatu. Jaki wpływ ma przytulanie na rozwój najmłodszych?
Może Cię zainteresować: