Dobra, średnia, a może fatalna?
Wielu mieszkańcom naszego miasta leży na sercu ochrona środowiska i żywo interesują się tematami związanymi z ekologią. Najpopularniejszym z nich wydaje się być kwestia wycinki drzew. Powoli kończy się sezon grzewczy, ale niedawny spadek temperatury z pewnością znów zwróci nasze myśli ku tematowi jakości powietrza.
Najbardziej podstawowym narzędziem, dzięki któremu możemy pozyskać informacje na temat smogu lub jego braku, jest strona Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach. Codziennie prezentowane są na niej aktualne dane i pomiary.
Na obszarze naszej gminy zamontowano czujniki Airly. Mierzą one miedzy innymi: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę, ciśnienie atmosferyczne, a także wilgotność powietrza. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach:
- Rynek
- Obwodnica
- ul. Zaciszna
- ul. Leśna
- ul. Słowackiego
- ul. Janasa
- ul. Żeromskiego
- ul. Pastuszki
- ul. Powstańców Warszawskich
- ul. Strzybnicka
- ul. Jagodowa
- ul. Szczęść Boże
- ul. Grzybowa
- ul. Krucza
Mieszkańcy mogą sprawdzić pomiary dla każdego z tych miejsc, lub skorzystać z internetowej mapy interaktywnej.
- Na terenie miasta znajduje się również manualna stacja monitoringu powietrza, zlokalizowana przy ul. Litewskiej. Na stacji mierzone są takie parametry jak: pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2,5, arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren w PM10 oraz ołów - dodają pracownicy Urzędu Miasta.
Informacje ze wspomnianej stacji znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Dla osób lubiących być poinformowanymi na bieżąco o stanie zanieczyszczeń w atmosferze, GIOŚ opracował aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce". Jest ona bezpłatna i dostępna zarówno dla systemu iOS, jaki i Androida.
TG dla świeżego powietrza
W październiku 2020 roku władze naszego miasta podpisały umowę w sprawie instalacji OZE. Dzięki projektowi o nazwie „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego” aż 1045 mieszkańców naszego miasta będzie mogło skorzystać z jego benefitów. Przyjęta przez władze województwa śląskiego uchwała antysmogowa głosi, iż do 2022 roku wszystkie piece węglowe starsze niż 10 lat muszą zostać wymienione. Osoby, które chciałby przy tej okazji wymienić swój piec na bardziej ekologiczny system, mogą skorzystać z dofinansowania.