Maszyna parowa na ścianie
Od kilku miesięcy tarnogórzanie z zainteresowaniem śledzą sprawę nowego muralu, jaki pojawi się przy ulicy Opolskiej obok parkingu po dawnym Tarmilo. Temat ten przypomniał także inny pomysł, również związany z ciekawą grafiką w przestrzeni publicznej.
Kilka lat temu padła propozycja, by na ścianie budynku obok Urzędu Miasta przy ul. Sienkiewicza pojawił się mural. Projekt powstał przy współpracy z artystami Sylwią Gizą oraz Michałem Reinerem. Grafika przedstawiała maszynę parową, która odegrała znaczną rolę dla rozwoju górnictwa i przyczyniła się do wzrostu znaczenia naszego miasta w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety inicjatywy nie udało się zrealizować.
- Z projektem udaliśmy się wraz z wszystkimi zainteresowanymi osobami na umówione spotkanie do UM. Dlaczego dzisiaj ta ściana wciąż jest szara i smutna? Każda strona ma swoją wersję... Moim zdaniem zabrakło odrobiny dobrej woli... Być może kiedyś uda się ten zamysł zrealizować, byłby to naprawdę wspaniały sposób na przyciągnięcie turystów w tę stronę miasta - tłumaczy Zofia Lesiewicz, przewodniczącej Rady Dzielnicy Śródmieście-Centrum.
Niedawno temat muralu znów odżył. Tarnogórzanom przypomniał o nim radny powiatowy Michał Sporoń.
- Kto jest za projektem muralu Sylwii Gizy na ścianie koło UM w TG, daje znać, opowiada wśród Swoich, a może także udostępnić zdjęcie. Ten mural łączy historię z nowoczesnością myślenia o sztuce miasta - street arcie. To najlepszy hołd dla naszych Przodków i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które dba o Ich dziedzictwo. Nikt odwiedzający TG nie przeoczy tego miejsca - czytamy na facebookowym profilu radnego.
Zdania na temat nowej, wielkiej grafiki w sercu miasta są podzielone. Jedni całym sercem popierają tę inicjatywę, inni stwierdzają, że zbyt wiele murali też być nie powinno. Czy cała sprawa skończy się na dyskusjach, a może przedsięwzięte zostaną kroki w celu realizacji projektu? Czas pokaże. Aktualnie każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu dotyczącym ściany budynku przy ulicy Opolskiej. Przypomnijmy, że odbywa się ono za pośrednictwem Internetu na stronie Urzędu Miasta. Do wyboru jest pięć prac zainspirowanych starymi plakatami gwarkowskimi. Rozpoczęte głosowanie potrwa do 15 maja. Praca, która uzyska największą liczbę głosów, otrzyma 15 punktów, kolejna - 10, a ostatnia - 5. Komisja dołączy do nich także swoje oceny i na tej podstawie finalnie wybrany zostanie laureat. Poznamy go do 30 maja.
Mural w Tarnowskich Górach. Głosowanie rozpoczęte!
fot. Michał Sporoń