Katowice Airport rośnie w siłę

Lotnisko w Pyrzowicach czekają zmiany. Właśnie rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. Dzięki tej inwestycji usprawniona zostanie praca portu lotniczego. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 77,4 mln zł netto.
Lotnisko1

Katowice Airport należy do grona największych i najpopularniejszych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych. Jest też krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. Obecnie składa się z trzech terminali: A, który obsługuje ruch wylotowy do krajów nienależących do strefy Schengen, B, z którego korzystają turyści latający do krajów strefy Schengen oraz C, będący terminalem przylotowym. Teraz port przejdzie metamorfozę.
Pasażerowie wylatujący z Pyrzowic do krajów należących do strefy Schengen muszą liczyć się z utrudnieniami. Pod koniec sierpnia zamknięto wszystkie wejścia do terminalu B na lotnisku, od strony parkingu, ponieważ to tam mieści się zaplecze budowy. Niesie to ze sobą kolejne perturbacje, gdyż wraz z rozpoczęciem prac przygotowawczych wyłączono z użytkowania 120 miejsc parkingowych. W zamian za to, GTL SA udostępniło 660 miejsc w nowej, zachodniej części parkingu P1. Przeniesiono też strefę drop-off (do wysadzania pasażerów) przed terminal pasażerski C.

W środku terminala B będzie miała miejsce mała rewolucja. Zmieni się też jego elewacja. Jak informuje biuro prasowe Katowice Airport, w związku z rozbudową terminala pasażerskiego B KTW w hali ogólnodostępnej tego obiektu zostały zamknięte wszystkie punkty gastronomiczne. Najbliższe funkcjonują w halach ogólnodostępnych sąsiednich terminali, to jest A i C. Nie można też korzystać z drugiego piętra hali ogólnodostępnej, w tym z tarasem widokowym, a wejście do terminalu B możliwe jest tylko przez sąsiadujący z nim terminal pasażerski A. Warto podkreślić, że strefy: odprawy biletowo-bagażowej oraz kontroli bezpieczeństwa w terminalu B działać będą normalnie.
Efekty realizacji inwestycji będą imponujące. Dzięki transformacji najstarszego, bo powstałego w 2007 roku, terminala pasażerskiego B powierzchnia obiektu wzrośnie o 40% do 17,2 tys. m kw. Strefa odprawy biletowo-bagażowej zostanie oddzielona piętrami od strefy kontroli bezpieczeństwa. Dodatkowo, liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej wzrośnie z 18 do 28 (w tym 2 samoobsługowe), a liczba stanowiska kontroli bezpieczeństwa powiększy się z 6 do 8. Co więcej, pojawią się też trzy zewnętrzne klatki schodowe, które zostaną połączone z terminalem mostami, dzięki czemu liczba bramek do boardingu wzrośnie z 10 do 16. Przedsięwzięcie to ma na celu poprawienie przepustowości terminalu pasażerskiego B, która wzrośnie z 2 mln do 4 mln pasażerów rocznie.

Głównym wykonawcą prac jest firma „Promus Ruda Śląska” Sp. z o.o., natomiast projekt przygotowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze „Budoprojekt” z Katowic. Kiedy będziemy mogli podziwiać efekt finalny? Finalizacja inwestycji nastąpi najpóźniej pod koniec pierwszej połowy 2021 roku.

Przypomnijmy, że terminal A przeszedł kilka lat temu gruntowny remont, a w 2015 z drugiej strony B powstał terminal przylotowy C. Terminal B wymaga remontu. Znacząco odstaje też od pozostałych obiektów na pyrzowickim lotnisk. Modernizację planowano już w 2018 roku, jednakże szyki pokrzyżował szczyt klimatyczny COP, który odbył się w Katowicach w grudniu 2018 roku.

To jednak nie koniec zmian, ponieważ rewolucję przejdzie też ruch cargo. Pyrzowicki port obsługuje aż pięć regularnych tras towarowych. Obecnie, w południowo-wschodniej części lotniska trwa drugi etap rozbudowy płyty postojowej samolotów towarowych. Ta powiększy się o cztery stanowiska postojowe dla samolotów kodu C, czyli jednostki typu Boeing 737, Airbus A320, Embraer 170/190 czy Boeing 737-800. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w IV kwartale tego roku. Przedstawiciele Katowice Airport zapowiadają, że najpóźniej do 2025 roku w Katowicach zostanie wybudowany drugi terminal cargo.

Kolejną nowością będzie baza paliw. Zgodnie z danymi, w szczycie sezonu letniego na terenie lotniska w Pyrzowicach znajduje się około 30 samolotów, zarówno przewoźników regularnych, jak i czarterowych oraz cargo. Popularność ta przekłada się na olbrzymie zapotrzebowanie na paliwo lotnicze. W związku z tym postanowiono zlokalizować na terenie portu lotniczego bazę paliwową. Powstanie na działce w południowo-wschodniej części portu, którą pod koniec 2018 roku GTL SA kupiło od Agencji Mienia Wojskowego. Jak zdradza przewoźnik, trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Ogłoszono już m.in. przetarg na wybór operatora bazy. W planach jest też budowa nowej siedziby bazy działów: „Transportu” i „Eksploatacji lotniska”, które odpowiadają m.in. za utrzymanie nawierzchni lotniskowych w okresie zimowym. Projekt zakłada budowę budynku biurowo-socjalnego oraz garaży wraz z placem manewrowym.

fot. Katowice Airport

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon