Kinga Zawodnik dla tarnogórskich szkół
Pod takim hasłem odbywają się trzydniowe warsztaty dla młodzieży. Trwają w przestrzeni Tarnogórskiego Centrum Kultury. Rozpoczęły się wczoraj, 2 kwietnia, kiedy do sali kinowej przybyli reprezentanci szkół podstawowych, II LO im. Stanisława Staszica, a także Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II. Towarzyszyli im również przedstawiciele samorządu. Warsztaty poprowadziła Kinga Zawodnik, znana prezenterka telewizyjna, blogerka, influencerka. Można kojarzyć ją z programów "Dieta czy cud?", "Pierwszy raz Kingi" oraz "Gadżet show". Zajmuje się także promocją zdrowego podejścia do komunikacji. Spotyka się z uczniami, tłumaczy, dlaczego hejt nie jest dobrym wyborem oraz jak uwrażliwiać się na drugiego człowieka.
Kinga jest również aktywna w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami i inspiruje innych do walki o zdrowie i lepsze samopoczucie. W prelekcjach z młodzieżą, blogerka porusza trudne tematy hejtu w mediach społecznościowych, opowiada o swoich doświadczeniach oraz o tym, jak radzić sobie z falą nienawiści - wyliczają urzędnicy powiatowi.
Warsztaty "Bądź sobą i miej czyste serce"
W kwietniu Kinga Zawodnik zagościła także w Tarnowskich Górach. Przyjechała na zaproszenie Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta oraz Komendy Powiatowej Policji. Podczas trzydniowych warsztatów pracuje z młodzieżą z podstawówek i starszych klas. Wczoraj, 2 kwietnia, odbył się pierwszy dzień projektu.
Warsztaty dotyczyły różnych form hejtu, z którymi młodzież spotyka się na co dzień, oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Kinga nie ukrywała, że sama doświadczyła przemocy fizycznej i psychicznej. Opowiadała, jak bolesne mogą być skutki cyberprzemocy, która stała się dziś jedną z najczęstszych form atakowania innych - wspominają urzędnicy miejscy.
Oprócz zagrożeń cyfrowych, prowadząca wspominała także o formach pomocy. Zachęcała młodzież do zgłaszania swoich problemów i nieukrywania ich. Wspólnymi siłami można łatwiej oraz szybciej poradzić sobie z trudnościami. Zapraszała do propagowania prostej życzliwości i wsparcia. Tłumaczyła, jak radzić sobie z trudnościami spotykającymi dziś wiele młodych osób. Dodała, że zmiana zaczyna się od nas samych.
Jak promować życzliwość?
Trwające warsztaty są efektem współpracy Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Komendy Powiatowej Policji z Tarnogórskim Centrum Kultury oraz społecznością szkolną. Akcja ma na celu wsparcie osób borykających się z odrzuceniem, ale także uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka.
Biorąc pod uwagę narastający problem związany z hejtem w sieci, który dotyka coraz więcej młodych ludzi, Zarząd Powiatu Tarnogórskiego w ścisłej współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz Urzędem Miasta Tarnowskie Góry, postanowił poprzez warsztaty uświadomić młodzież o konsekwencjach aktów nienawiści w Internecie i nie tylko - tłumaczą urzędnicy powiatowi.
Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skutków decyzji podejmowanych we wspomnianej przestrzeni, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Podczas spotkań młodzież ma okazję do refleksji, a także zmotywowania się dobrem, by inspirować innych.
Dziś wielu z nas myśli, że w internecie jesteśmy anonimowi. To nieprawda. Każdy nasz ślad pozostaje. Możemy jednak nauczyć się bronić – przede wszystkim naszej psychiki – przed skutkami hejtu – mówił Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - Te warsztaty mają Wam pokazać, że hejt dotyka każdego z nas – dodał.

Może Cię zainteresować:
Podróż rakietą czy może kąpiel z bąbelkami? Trwają Targi Edukacyjne w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować: