Nowy gwarek w Tarnowskich Górach
Tradycji stało się zadość. W naszym mieście podczas obchodów barbórkowych światło dzienne ujrzała nowa figura przedstawiająca gwarka. Kolejnego, dziesiątego górnika, spotkamy na Osadzie Jana, a dokładniej na skwerze przy ul. Kopernika i Stromej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w sobotę, 3 grudnia, po Mszy świętej w intencji górników w kościele pw. MB Uzdrowienie Chorych.
- To pierwszy z naszych gwarków, na którym można tłumaczyć dzieciom, co to są te mityczne pyrlik i żelosko widoczne w górniczym i miejskim herbie - mówił podczas sobotnich obchodów burmistrz Arkadiusz Czech.
- Ten herb, kopla, widoczny jest w naznaczonych górnictwem miejscach, zawsze też widoczny jest na szczycie wież wyciągowych czynnych kopalni. Kiedy "gruby" się zamykają, herb z wieży znika - dodawał Stanisław Karcz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO
W Tarnowskich Górach powoli powstaje cała kolekcja gwarków. Być może kiedyś zostaną połączone szlakiem czy trasą turystyczną. Pozostałe figury znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Centrum, ul. Krakowska
- Centrum, Rynek
- Centrum, dworzec autobusowy
- Centrum, ul. Kaczyniec
- Centrum, ul. Opolska
- Repty Śląskie, ul. Waliski
- Bobrowniki Śląskie, ul. Główna
- Stare Tarnowice, ul. Niedziałkowskiego
- Opatowice, ul. Pastuszki
Barbórka w Tarnowskich Górach
Mimo że 4 grudnia już za nami, Miasto Gwarków nie kończy świętowania. Jednym z ciekawszych punktów tegorocznych obchodów będzie Górnicza Parada. Wezmą w niej udział między innymi pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Towarzyszyć im będą muzycy z górniczej orkiestry z Miechowic. Uczestnicy przejdą z placu Wolności na Rynek. Tam, starym zwyczajem, powitają ich władze miasta. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 grudnia. Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Może Cię zainteresować: