Piec chlebowy i srebrzyste rudy
Urząd Miasta pochwalił się zdjęciami z wizyty w budynku przy ulicy Królika 20. Obiekt przeszedł niemałą rewitalizację. Dziś możemy już podziwiać nie tylko fasadę, ale także wnętrza. W tym celu zapraszamy do zobaczenia powyższej galerii fotografii. Warto przypomnieć, że dziesięć lat temu w obiekcie mieścił się Gryfny Kafyj, który obecnie ma swój lokal przy rynku. Wróćmy jednak na ulicę Królika. Odnowiony obiekt skrywa niejeden skarb.
Jak budowano w XVI wieku, czyli w początkach miasta Tarnowskie Góry? Jak pieczono kiedyś chleb? Jak wyglądały piwnice? Tego wszystkiego można się będzie wkrótce dowiedzieć w odnowionej gruntownie kamienicy przy ul. Królika 20. Widoczna w pełnej okazałości od kilku miesięcy elewacja w części kamienno-ceglana pokazuje wielkość najstarszego budynku. To co jest przykryte tynkami, jest efektem późniejszych przebudów - podają urzędnicy miejscy.
Co działo się we wnętrzu? Okazało się, że podczas prac nie brakowało niespodzianek.
Podobnie jest w środku – w kilku pomieszczeniach odsłonięto pierwotny budulec. Uwaga: w piwnicy wśród dolomitowych kamieni odkryto nawet srebrzące się w świetle nitki rud! Ale na tym nie koniec rewelacji: na parterze odrestaurowano najstarszy w mieście, najpewniej XIX-wieczny, piec chlebowy! Wkrótce będzie z nim można coś upiec – pierwsze próby jego rozgrzania już za nami - zapowiadają urzędnicy.
Co powstanie przy ul. Królika 20?
To pytanie może zadawać sobie niejedna osoba. W środku znajdują się m.in. przestrzenie biurowe. W przyszłości obiekt może zostać przeznaczony na cele około turystyczne, kulturalne i komercyjne.
Dzięki wartej 3,6 mln zł rewitalizacji w nowszej części budynku są dziś toalety, na odbudowanych wyższych piętrach stworzono przestrzenie biurowe i użytkowe - informują urzędnicy. - Dziś [6.11] odnowiony gruntownie obiekt odebrały służby konserwatorskie. W dalszym ciągu trwają urzędowe procedury odbiorowe - tłumaczą.
Choć efekty rewitalizacji są już widoczne, nie jest to koniec wszystkich planowanych prac. W przyszłości w najstarszych częściach mają pojawić się podłogi. Do tego zorganizowana zostanie zieleń i najbliższe otoczenie obiektu.
Może Cię zainteresować:
Tarnowskie Góry, Bytom, Zbrosławice w nowej odsłonie. Powstaje Szlak Srebra i Wody
Może Cię zainteresować: