Jak wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pierwsze wyniki analizy pokazują, żeby w wyniku łagodzenia obostrzeń liczba zakażeń nie wzrosła. Andrusiewicz dodał też, że w województwie śląskim wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi 1,33. Natomiast w pozostałych notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego. Oznacza to, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę.
IV etap „odmrażania” gospodarki ogłoszono w środę, 27 maja. - Od czasu, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły prawie 3 miesiące. To nie były łatwe dni – mówił premier Mateusz Morawiecki inaugurując konferencję prasową. Do tej pory odnotowano 22303 zakażenia COVID-19, 1025 zgonów, ponad 2,3 tys. pacjentów podlega hospitalizacji.
Koniec z maseczkami na wolnym powietrzu
– Od najbliższej soboty sporo się zmieni. Najpierw zmieniamy zasady dotyczące maseczek – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej pod warunkiem, że zachowany jest dystans społeczny. Należy też dodać, że maseczek nie trzeba nosić m.in. w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze, gdy zajmiemy miejsce przy stole. Jednak w sklepie, w środkach komunikacji publicznej, urzędach czy w kościołach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu maseczki będą wciąż obowiązkowe.
– Maseczki to nie jest żaden cudowny lek, ale nadal znajdują się w trojce najbardziej podstawowych zaleceń epidemicznych: dezynfekcja, dystansowanie i maseczki – podkreślił premier.
Zniesiono limity klientów w sklepach
- Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu. W sklepach nie będą już ograniczały limity osób. Podobnie będzie w gastronomii. Od tej niedzieli nie będą obowiązywały też limity wiernych w kościołach – zapowiedział premier Morawiecki.
To jednak nie wszystko, bowiem od 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Zgoda na organizację zgromadzenia będzie zależna jednak od sytuacji epidemiologicznej.
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne. Także od 6 czerwca limit gości uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych będzie wynosił 150 osób, zamiast dotychczas obowiązujących 50.
Od 6 czerwca otwarte kina i teatry
6 czerwca następuje też odmrożenie branży rozrywkowej. Otwarte zostaną kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. - Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby, ponieważ wiemy z doświadczeń innych krajów, że są to ogniska zakażeń – podkreślił premier Morawiecki.
- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków pod 3 warunkami. To nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli i organizatorów tych jednostek – wyjaśnił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Wypełniamy widownię do 50 procent, żeby kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne oraz nosimy maseczki – dodał. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów oraz koncertów plenerowych do 150 uczestników.