Zachorowania w Tarnowskich Górach
Koronawirus pojawił się w naszym mieście kilka miesięcy temu, 15 marca. Zdiagnozowano go u tarnogórzanki, która wróciła z Hiszpanii. Od tego czasu wciąż pojawiają się nowe przypadki zachorowań. Na dzień 13 lipca sytuacja epidemiologiczna wygląda następująco:
Według Urzędu Miasta Tarnowskie Góry
- osoby chore: 186
- ofiary śmiertelne: 10
- osoby wyzdrowiałe: 171
- osoby pozostające w kwarantannie: 7 (w tym dwie pod nadzorem sanepidu)
Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Bytomiu
- osoby chore: 187
- ofiary śmiertelne: 10
- osoby wyzdrowiałe: 171
- osoby pozostające w kwarantannie: 7 (w tym dwie pod nadzorem sanepidu)
Liczba osób u których stwierdzono wynik dodatni do dnia 13 lipca: 187
Koronawirus w powiecie tarnogórskim
Bytomski sanepid podaje także dane dotyczące całego powiatu tarnogórskiego. W pozostałych gminach liczba zachorowań jest zdecydowanie mniejsza niż w samym mieście.
- Radzionków: chorych: 100, zmarłych: 1, wyzdrowiałych: 90
- Kalety: chorych: 28, zmarłych: 0, wyzdrowiałych: 27
- Miasteczko Śląskie: chorych: 11, zmarłych: 1, wyzdrowiałych: 8
- Krupski Młyn: chorych: 4, zmarłych: 0, wyzdrowiałych: 3
- Ożarowice: chorych: 12, zmarłych: 0, wyzdrowiałych: 10
- Świerklaniec: chorych: 47, zmarłych: 0, wyzdrowiałych: 45
- Tworóg: chorych: 21, zmarłych: 0, wyzdrowiałych: 16
- Zbrosławice: chorych: 33, zmarłych: 1, wyzdrowiałych: 30
Dane krajowe
Jak te statystki wyglądają w skali całego kraju? Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce liczba zakażeń koronawirusem od dnia 4 marca wyniosła 38 190 przypadków. Zmarło 1576 chorych, natomiast zdrowiem cieszy się już 27 148 osób. Aktualnie z koronawirusem zmaga się 9172 mieszkańców naszego kraju.
Czwarty, ostatni etap znoszenia wcześniejszych obostrzeń mamy już za sobą, ale wciąż pamiętać trzeba o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Należy do nich między innymi obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach takich jak: sklep, kościół, kino i inne instytucje kultury, a także w transporcie miejskim. W niektórych miejscach nadal możemy zostać poproszeni o dezynfekcję rąk.
Od 13 czerwca powrócił ruch graniczny w ramach wewnętrznych granic Unii Europejskiej i możliwe stało się spędzanie urlopu poza Polską. Jednak przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie obostrzenia obowiązują w państwie, do którego wyjeżdżamy.
Na mniej lub bardziej skomplikowane pytania (o letni wyjazd dla dzieci, organizację wesela, czy korzystnie z siłowni) dotyczące przepisów sanitarnych odpowiedzi znaleźć można na stronach lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz Ministerstwa Zdrowia.