Tarnowskie Góry przejmą teren Zakładów Chemicznych
Od początku roku obserwujemy kolejne spotkania mające na celu przyspieszenie rozwiązania problemu niebezpiecznych pozostałości po dawnych terenach przemysłowych. Udało się już osiągnąć porozumienie w tej kwestii z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Instytucja będzie współpracować z miastem. Niedawno stosowne dokumenty podpisali także burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech oraz starosta powiatu tarnogórskiego Krystyna Kosmala. W czwartek, 28 marca, został zawarty akt notarialny – wstępna umowa darowizny terenów Skarbu Państwa. Dzięki temu od 1 lipca miasto stanie się właścicielem prawie 60 hektarów zdegradowanych terenów. Umożliwia to dalsze prace w celu przywrócenia ich do użytku.
- W końcu w zeszłym roku weszła w życie ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Pracowało nad nią również nasze miasto. Zgodnie z nią to gmina odpowiada za usunięcie odpadów - tłumaczą urzędnicy miejscy.
- Odpady leżą jednak na trenach prywatnych i Skarbu Państwa. Miasto musiało zdobyć prawo do pracy na nich. Potrzebna była decyzja wojewody, radnych miejskich (obie zapadły jesienią zeszłego roku), starosty (akt notarialny został podpisany 28 marca) - dodają.
RDOŚ pomoże przy Zakładach Chemicznych
Samorząd nie będzie musiał walczyć z problemem samodzielnie. Połączy siły z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólnie będzie można korzystać z posiadanej już wiedzy, opracowywać potrzebną dokumentację, a także starać się o dotacje. Gmina potrzebuje zdobyć 250 milionów złotych.
Ustawa z zeszłego roku rozdziela zakres działania między RDOŚ a samorządem, jednak, aby skutecznie zrealizować działania unieszkodliwiające odpady, konieczne jest zawiązanie współpracy. Tym bardziej, że zakres naszych prac jest zbieżny. Dlatego cieszy mnie gotowość i otwartość władz miasta Tarnowskie Góry do współdziałania w tym obszarze - podkreśla Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka.
RDOŚ przystąpiło do pracy. Stara się pozyskać środki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jeśli się uda, dotacja zostanie przeznaczona na wykonanie kompleksowej oceny warunków terenów zdegradowanych oraz opracowanie projektu planu poprawy ich stanu. Więcej informacji o dalszych zamierzeniach można znaleźć w poniższym artykule.
Może Cię zainteresować:
Jest porozumienie w sprawie Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach. Potrzeba 250 mln zł
Może Cię zainteresować: