Łąki kwietne w Tarnowskich Górach. Czy pojawią się kolejne?

Organizacja Nasz Samorząd planuje zorganizowanie kolejnych łąk kwietnych. O opinię na ten temat zapytała samych tarnogórzan.

Laka kwietna tg

Kolorowo i ekologicznie

W zeszłym roku Nasz Samorząd posadził w Tarnowskich Górach około 200 gatunków różnych kwiatów oraz ziół. Akcja objęła swym zasięgiem obszar o powierzchni 500 m². Dziś łąki kwietne podziwiać możemy w następujących lokalizacjach:

  • ul. Legionów 41 (przy rondzie im. Blachnickiego)
  • Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach
  • ZSTiO "Mechanik" w Tarnowskich Górach
  • Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach (ul. Mickiewicza 41)

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji w wysokości 2649 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Nasz Samorząd zapowiedział, iż ma w planach kolejną edycję akcji:

- Nasze stowarzyszenie przygotowuje się do złożenia nowego projektu związanego z zasianiem łąk kwietnych oraz sadów na terenie Tarnowskich Gór oraz powiatu tarnogórskiego. Bardzo prosimy o pomoc w tym przedsięwzięciu i udział w krótkiej ankiecie oraz rozpowszechnienie jej wśród swoich znajomych - zapraszają członkowie organizacji.
Poprzez kwestionariusz mieszkańcy mogą wskazać, czy chcieliby, żeby w naszym mieście powstało więcej łąk kwietnych, a także gdzie i w jakiej ilości ich zdaniem powinny się one pojawić. Formularz dostępny TUTAJ.

Łąki kwietne? Ale co to takiego?

Z pewnością wiele osób spotkało się już z tego typu inicjatywą. Łąki kwietne spotkać możemy w coraz większej ilości dużych i mniejszych miast, na przykład w pobliskim Bytomiu czy Katowicach. Fragment trawnika lub specjalnie zagospodarowaną przestrzeń obsadza się kwiatami, trawami, ziołami, a następnie pozwala się roślinom rosnąć, nie kosząc ich. Idea ma zarówno swoich fanów, jak i oponentów. Ci drudzy tłumaczą swój sceptyczny stosunek względami estetycznymi. Nie wszystkim podoba się chaotyczna zieleń w samym sercu nowoczesnego miasta. Niestety nieprzemyślana organizacja łąk kwietnych sprawia, że czasami wyglądają one po prostu jak nieskoszony trawnik.
Coraz więcej propagatorów łąk stara się, by stylowo wkomponować kwiaty i trawy w przestrzeń miejską. Z pewnością wiele miejsc prezentuje się znacznie lepiej po zasadzeniu tam kolorowych roślin. Warto także pamiętać, że łąki to nie tylko ozdoba, ale także działanie proekologiczne. Zwolennicy wyliczają szereg korzyści dla ekosystemu: wspomożenie retencji (zdolność do gromadzenia zasobów wodnych), bioróżnorodności, ochrona pszczół. Do tego dodają także zalety natury ekonomicznej - co prawda założenie łąki kwietnej może być początkowo droższe niż założenie trawnika, ale wymaga ona znacznie mniej opieki i koszenia.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon