Szkolenia dla rodzin zastępczych w Tarnowskich Górach
Opieka nad dziećmi w rodzinach zastępczych to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga nie tylko miłości i zaangażowania, ale także odpowiedniego przygotowania i wsparcia. Szkolenie przyszłych opiekunów jest ważnym elementem tego procesu, który pozwala na stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla dzieci potrzebujących wsparcia - wyjaśniają urzędnicy powiatowi.
Zanim kandydaci będą mogli ubiegać się o zostanie rodziną zastępczą, muszą przejść odpowiednie przygotowanie. W jego skład wchodzi szkolenie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza zainteresowanych na kursy. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z PCPR w jego siedzibie (ul. Sienkiewicza 16, Tarnowskie Góry) lub dzwoniąc pod numer telefonu: 519 822 521.
Decydując się na zostanie rodziną zastępczą, można realnie zmieniać życie dzieci, które los wystawił na ciężką próbę. To wyraz odwagi, empatii i odpowiedzialności społecznej. Każdy, kto czuje, że może ofiarować dom, ciepło i troskę, powinien rozważyć tę możliwość – dzieci czekają na kogoś, kto pokaże im, że nie są same. Pomoc dzieciom zaczyna się od decyzji – zostań rodziną zastępczą i zmieniaj przyszłość tych, którzy najbardziej tego potrzebują - zachęcają urzędnicy powiatowi.
Jak zostać rodziną zastępczą?
W Tarnowskich Górach i okolicach tym tematem zajmuje się Kangurkowo w ramach PCPR. By zostać rodziną zastępczą, należy spełnić wymagania formalne:
- zamieszkiwanie na terytorium naszego kraju
- dobry stan zdrowia pozwalający na pełnienie funkcji rodziny zastępczej
- niekaralność
- posiadanie stałego źródła utrzymania
- posiadanie pełni praw obywatelskich oraz zdolności do czynności prawnych
- odpowiednie warunki mieszkaniowe, czyli takie miejsce dla przyjętego dziecka/dzieci, w którym będzie miało zapewnione miejsce do snu, nauki i spędzania czasu wolnego
- pozytywna opinia psychologa o posiadaniu odpowiednich predyspozycji osobowościowych i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
- rękojmia należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej
Zainteresowani przechodzą szkolenie, które ma ich przygotować do wyzwań związanych z opieką nad maluchami. Jak to wygląda?
W Kangurkowie szkolimy kandydatów przy użyciu międzynarodowego licencjonowanego programu PRIDE - Rodzinna opieka zastępcza. Program ten składa się z 12 sesji szkoleniowych. Na zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej poruszane są zagadnienia prawne, psychologiczne i pedagogiczne dotyczące opieki nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej. W trakcie trwania szkolenia trenerzy odbywają także konsultacje w miejscu zamieszkania kandydatów, tak aby poznać ich warunki mieszkaniowe i środowisko, w jakim żyją - informuje PCPR.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a cały etap edukacyjny zajmuje około pięciu miesięcy. Po zakończeniu szkolenia kandydaci występują o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego, a następnie składają w sądzie wniosek o ustanowienie rodziną zastępczą. Podczas procesu PCPR w Tarnowskich Górach wspiera osoby chętne do przygarnięcia maluchów pod swój dach.
Może Cię zainteresować:
Zimowe maluszki życzą wesołych świąt. Urodziły się w Tarnowskich Górach
Może Cię zainteresować: