Szkolenie dla rodzin zastępczych
W powiecie tarnogórskim rozpoczyna się kurs dla osób, które chciałyby przygarnąć do siebie jeszcze jednego domownika. Rodziców zastępczych potrzeba nie tylko w naszej okolicy. Jak tłumaczą urzędnicy powiatowi, nie zawsze jest to zadanie łatwe, ale zdecydowanie warto się go podjąć.
Decydując się na zostanie rodziną zastępczą, można realnie zmieniać życie dzieci, które los wystawił na ciężką próbę. To wyraz odwagi, empatii i odpowiedzialności społecznej. Każdy, kto czuje, że może ofiarować dom, ciepło i troskę, powinien rozważyć tę możliwość – dzieci czekają na kogoś, kto pokaże im, że nie są same. Pomoc dzieciom zaczyna się od decyzji – zostań rodziną zastępczą i zmieniaj przyszłość tych, którzy najbardziej tego potrzebują - zachęcają.
Na ten miesiąc zaplanowano pierwsze z sześciu spotkań w ramach szkolenia dla rodziców zastępczych. Odbędzie się 29 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona. Zainteresowani kandydaci mogą zapisywać się dzwoniąc pod numer telefonu: 519 822 521.
Opieka nad dziećmi w rodzinach zastępczych to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga nie tylko miłości i zaangażowania, ale także odpowiedniego przygotowania i wsparcia. Szkolenie przyszłych opiekunów jest ważnym elementem tego procesu, który pozwala na stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla dzieci potrzebujących wsparcia - wyjaśniają urzędnicy powiatowi.
Kto może zostać rodzicem zastępczym?
Przygotowanie do nowej roli to proces. Trzeba spełnić następujące wymagania:
- zamieszkiwanie na terytorium naszego kraju
- dobry stan zdrowia pozwalający na pełnienie funkcji rodziny zastępczej
- niekaralność
- posiadanie stałego źródła utrzymania
- posiadanie pełni praw obywatelskich oraz zdolności do czynności prawnych
- odpowiednie warunki mieszkaniowe, czyli takie miejsce dla przyjętego dziecka/dzieci, w którym będzie miało zapewnione miejsce do snu, nauki i spędzania czasu wolnego
- pozytywna opinia psychologa o posiadaniu odpowiednich predyspozycji osobowościowych i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
- rękojmia należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej
Kandydaci przechodzą także etap edukacyjny. Późnej występują o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego. Kolejnym krokiem jest złożenie w sądzie wniosku o ustanowienie rodziną zastępczą. PCPR w Tarnowskich Górach pomaga kandydatom podczas procesu. Tworzy także społeczność wspierającą się wzajemnie.

Może Cię zainteresować:
Maluchy czekają na rodziny zastępcze. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na szkolenia

Może Cię zainteresować: