Marszałkowski Budżet Obywatelski 2021
2 czerwca poznaliśmy długą listę zgłoszonych projektów. W tym roku mieszkańcy województwa śląskiego złożyli aż 203 wnioski na łączną kwotę ponad 56 mln zł.
- Najwięcej zadań wpłynęło w ramach puli EKO (48 zgłoszeń). W puli REGIO najwięcej zadań zgłoszono w podregionie 4 obejmującym powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice (31 zgłoszeń) - informują koordynatorzy MBO.
Kwalifikację pozytywnie przeszło 198 wniosków, trzy oceniono negatywnie, a dwa zadania zostały wycofane przez wnioskodawców.
Powiat tarnogórski na liście zadań
Wśród zakwalifikowanych projektów znajdziemy także te, które dotyczą Tarnowskich Gór i okolicznych gmin. W zestawieniu pojawiły się między innymi:
- Bezpieczni młodzi kierowcy - edukacja przez sport w powiecie gliwickim, lublinieckim,
tarnogórskim oraz Bytomiu i Gliwicach - Cykl zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w Bytomiu i Tarnowskich Górach,
podnoszących kompetencje przydatne w przyszłości w ramach udziału w globalnym
konkursie robotycznym - „Miłość Blanki i Guida”. Wielkie widowisko światłem malowane na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu – doposażenie Stowarzyszenia WRAZIDLOK w sprzęt do realizacji widowiska mappingowego
- EKO PARK – ekologiczny rodzinny plac zabaw i ogrody deszczowe w Parku Repeckim w Tarnowskich Górach
- Wojewódzka Ekologiczno-Sportowa Olimpiada Wędkarska dla rodzin w kaletańskim
Ichtioparku - Budowa Pszczelego Parku Edukacyjnego na terenie Młodzieżowego Ośrodka
Wychowawczego w Radzionkowie - Bezpłatne zwiedzanie dla mieszkańców Gliwic, Bytomia, powiatów tarnogórskiego,
lublinieckiego, gliwickiego obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej
Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Warto wiedzieć, że ostatnie ze wspomnianych zadań zostało zaproponowane jako projekt, z którego będą mogli skorzystać także mieszkańcy innych gmin w ramach osobnych przedsięwzięć.
Następnym etapem Budżetu będzie weryfikacja prawno-techniczna. Projekty dopuszczone do głosowania poznamy 16 lipca. Później Urząd Marszałkowski rozpatrzy ewentualne odwołania. Głosowanie na najlepsze propozycje rozpocznie się 1 września i potrwa przez 15 dni. Wyniki ukażą się 24 września.